Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը, որը նախորդ քննարկման արդյունքում լրամշակվել է, ինչպես նաև «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի հիմնական դրույթները:
Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել վերը նշված պետական ծրագրում լրամշակման արդյունքում իրականացված փոփոխություններին, ծրագրի տեսլականին և նպատակներին: Պատասխանատուներն ընդգծել են, որ ծրագրի հիմնական խնդիրն է ապահովել միջազգային չափանիշներին համապատասխանող, մրցունակ կրթություն:
Նշվել է, որ ծրագիրը մշակվել է միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ:
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի հիմնական դրույթների ներկայացման համատեքստում կարևորվել է բուհերի կողմից որակյալ կրթության տրամադրումը, վերջիններիս՝ սահմանվելիք հստակ չափորոշիչներին համապատասխանեցումը և բուհական համակարգում առկա խնդիրների հետևողական լուծումը:
Անդրադարձ է կատարվել բուհերի լիցենզավորման, հավատարմագրման գործընթացներին, գերատեսչական բուհերի հետագա գործունեությանը, աշխատաշուկայի մասնագիտական պահանջներին համապատասխան որակյալ կադրերի պատրաստմանը, մասնագիտությունների նոր ամբողջական ցանկի մշակմանը վերաբերող մի շարք հարցերի: Ներկայացվել են տարբեր առաջարկություններ և դիտարկումներ, որոնց շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն:
Վարչապետ Փաշինյանն առանձնակի կարևորել է կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված հետևողական աշխատանքների իրականացումը և նշել, որ մարդն իր ստացած կրթության արդյունքում պետք է կարողանա հոգալ կարիքները: «Մարդուն պետք է մանկությունից օժտել գիտելիքով, հմտություններով, որպեսզի նա կարողանա սեփական երկրում կառուցել արժանապատիվ կյանք: Մենք պետք է բացառենք մի իրավիճակ, որ համապատասխան առաջադիմություն ունեցող որևէ ուսանող դուրս մնա բուհից ֆինանսական խնդիրների պատճառով»,- ասել է վարչապետը՝ անհրաժեշտ համարելով բուհերի զարգացման միջոցառումների հստակ ծրագիր ունենալը, որը թիրախային կլուծի առկա խնդիրներն ու կնպաստի բուհական համակարգի զարգացմանը: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը կարևորել է բուհերում հետազոտական բաղադրիչի առկայությունը, գիտության և բարձրագույն կրթության կապի ապահավումը: «Կրթության զարգացումը կապված է մեր երկրի ապագայի հետ, այն մեզ համար ունի ռազմավարական նշանակություն»,- նշել է վարչապետը՝ անհրաժեշտ համարելով ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագրի և «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի շուրջ քննարկումների շարունակումը՝ դրանք վերջնական տեսքի բերելու նպատակով:

Состоялось совещание под председательством премьер-министра
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого была обсуждена доработанная по итогам предыдущего совещания Государственная программа развития образования в Армении до 2030 года, а также основные положения законопроекта «О высшем образовании и науке».
В частности, были затронуты внесенные в вышеуказанную государственную программу изменения, а также видение и цели программы. Ответственные лица подчеркнули, что основная цель программы – обеспечить соответствующее международным стандартам, конкурентоспособное образование.
Было отмечено, что программа разработана в сотрудничестве с международными партнерами. В контексте изложения основных положений законопроекта «О высшем образовании и науке» была подчеркнута важность обеспечения вузами качественного образования, приведения их в соответствие с четкими стандартами и последовательного решения существующих в вузовской системе проблем.
Был затронут ряд вопросов, связанных с процессами лицензирования и аккредитации вузов, дальнейшей деятельностью ведомственных вузов, подготовкой квалифицированных кадров в соответствии с профессиональными требованиями рынка труда, разработкой нового полного перечня профессий. Были представлены различные предложения и замечания, вокруг которых состоялся заинтересованный обмен мнениями.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул особую важность проведения последовательной работы, направленной на повышение качества образования, и отметил, что человек должен быть в состоянии удовлетворять свои потребности в результате полученного образования. «Человека нужно вооружать знаниями и навыками с детства, чтобы он мог построить достойную жизнь в своей стране. Мы должны исключить ситуацию, при которой какой-либо студент с соответствующей успеваемостью был отчислен из вуза из-за финансовых проблем», — сказал премьер-министр, посчитав необходимым иметь четкую программу мероприятий по развитию вуза, которая адресно будет решать существующие проблемы и способствовать развитию вузовской системы.
В то же время глава правительства подчеркнул важность наличия исследовательской составляющей в вузах и связи науки с высшим образованием. «Развитие образования связано с будущим нашей страны, оно имеет для нас стратегическое значение», — сказал премьер-министр, посчитав необходимым продолжить обсуждение Государственной программы развития образования в Армении до 2030 года и законопроекта «О высшем образовании и науке», приведя их в окончательный вид.