Որևէ ծառայություն «Զինվորի տանը» վճարովի չէ․ Հայկուհի Մինասյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռհասարակ պատերազմից հետո վիրավորվածների թիվը շուրջ 11 հազար է, որոնցից բժշկա-սոցիալական փորձաքննության արդյունքում հաշմանդամ է ճանաչվել մոտ 2000-ը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի տնօրեն Հայկուհի Մինասյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ քանի շահառու ունի «Զինվորի տուն»-ը և նրանցից քանիսն ունի հաշմանդամության կարգ։
« «Զինվորի տան» մահճակալային ֆոնդը 45-ն է և 20 մահճակալ ունենք Միքայելյան նորաբաց մեր մասնաճյուղում, որտեղ բուժում են ստանում գանգուղեղային ծանր վնասվածք ունեցող՝ վեգետատիվ վիճակում գտնվող մեր տղաները կամ այլ ծանր վնասվածքներից հետո վերականգնողական բուժման և այլ ինտենսիվ հսկողության կարիք ունեցող մեր նախկին տղաները»,- ասաց Հայկուհի Մինասյանը՝ նշելով, որ շուրջ 70 մահճակալ ամեն օր զբաղված է և ունեն 200-300 ամբուլատոր շահառուներ, որոնք բուժման նպատակով գնում-գալիս են։
Հարցին՝ ինչու է այդքան վիրավորներից ընդամենը 2000-ին տրվել հաշմանդամության կարգ, Հայկուհի Մինասյանն ասաց, որ պետությունը 99 տոկոսով արդար իրականացնում է բժշկա-սոցիալական փորձաքննությունը։
«Եթե լինում են վիճելի դեպքեր՝մենք ևս ունենք իրավաբանական ծառայություն, բողոքարկում ենք և վերականգնում ենք արդարությունը՝ դատական ճանապարհով»,- ասաց Հայկուհի Մինասյանը։
Իսկ «Զինվորի տանը» կա՞ն հետազոտություններ, ծառայություններ կամ դեղորայք, որ շահառուները մասնակի կամ ամբողջական վճարում են, «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի տնօրենն ասաց, որ որևէ ծառայություն «Զինվորի տանը» վճարովի չէ՝ ավելին՝ առաջնային բուժման ամիսների ընթացքում տղաները ստանում են անվճար կրթություն, դեղորայք և անգամ դուրս գրվելուց հետո շարունակում են տրամադրել դեղորայք։

В «Доме солдата» нет платных услуг: Айкуи Минасян (видео)
В целом после войны число раненых около 11 тысяч, из которых в результате медико-социальный экспертизе были признаны инвалидами около 2000.
Сообщила в беседе с «А1+» директор реабилитационного центра «Дом солдата» Айкуи Минасян, отвечая на вопрос, сколько бенефициаров у «Дома солдата» и у скольких из них имеется группа инвалидности.
«Коечный фонд “Дома солдата” – 45 и у нас есть 20 коек в нашем новом филиале Микаелян, где получают лечение наши парни, получившие тяжёлую черепно-мозговую травму, находящиеся в вегетативном состоянии, или наши бывшие парни, нуждающиеся в реабилитационном лечении и прочем интенсивном наблюдении после других тяжёлых травм», - сказала Айкуи Минасян, отметив, что ежедневно занято около 70 коек и у них есть 200-300 амбулаторных бенефициаров, которые приходят и уходят с целью лечения.
На вопрос, почему из стольких раненых только 2000 была присвоена группа инвалидности, Айкуи Минасян сказала, что государство проводит медико-социальную экспертизу на 99% справедливо.
«Если бывают спорные случаи, у нас также есть юридическая служба, мы обжалуем и восстанавливаем справедливость судебным путём», - сказала Айкуи Минасян.
А есть ли в «Доме солдата» исследования, службы или медикаменты, за которые бенефициары полностью или частично платят, директор реабилитационного центра «Дом солдата» сказала, что все услуги в «Доме солдата» бесплатны, более того, в первые месяцы лечения парни получают бесплатное образование, лекарства и даже после выписки продолжают предоставлять медикаменты.