Փաշինյանն ընդունել է Տոյվո Կլաարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
Վարչապետը,  կարևորելով  Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցությունը, բարձր է գնահատել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի՝ տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը միտված ջանքերը, որոնք, միջազգային մյուս գործընկերների ջանքերի հետ համատեղ, նպաստում են տարածաշրջանային երկխոսությանը: Վերահաստատելով ՀՀ հանձնառությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նաև գոհունակություն է հայտնել ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի տնտեսական և ներդրումային  փաթեթի շրջանակում Հայաստանին 2.6 մլրդ եվրո հատկացնելու և մեր երկրում զարգացման ծրագրեր իրականացնելու կապակցությամբ:
Տոյվո Կլաարը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին գնահատականների համար և վերահաստատել ՀՀ հետ գործընկերությունը խորացնելու, տարածաշրջանային խաղաղությանը միտված ջանքերը շարունակելու ԵՄ հանձնառությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵԽ նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի՝ ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի շուրջ: Արծարծվել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծմանը և սահմանազատմանը, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ԼՂ հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը քննարկվել է ԱլԳ ներդրումային փաթեթով նախատեսված ծրագրերի իրականացման ընթացքը: Այս համատեքստում ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը ներկայացրել է ընթացիկ աշխատանքները և առաջիկա անելիքները: Ծրագրերն ուղղված են Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, տնտեսության խթանմանը, փոքր և միջին բիզնեսի, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացմանը:

Пашинян принял Тойво Клаара
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаара. На встрече присутствовала также глава делегации ЕС в Армении, посол Андреа Викторин.
Отмечая значение сотрудничества Армения-ЕС, премьер-министр высоко оценил усилия председателя Европейского совета Шарля Мишеля по установлению стабильности в регионе, которые, вместе с усилиями других международных партнеров, способствуют региональному диалогу. Подтвердив приверженность Армении программе демократических реформ, Никол Пашинян также выразил удовлетворение выделением Армении 2,6 млрд евро в рамках экономико-инвестиционного пакета ЕС «Восточное партнерство» и реализацией программ развития в нашей стране.
Тойво Клаар поблагодарил премьер-министра РА за оценки, подтвердил приверженность ЕС углублять партнерство с Арменией, продолжать усилия, направленные на мир в регионе.
Собеседники обменялись мнениями о реализации договоренностей, достигнутых на состоявшейся 6 апреля в Брюсселе встрече президента Совета Европы, премьер-министра Армении и президента Азербайджана. Были обсуждены вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом, демаркацией территории Армении между Азербайджаном и Азербайджаном, разблокированием экономической и транспортной инфраструктуры региона.
Обе стороны подчеркнули необходимость всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В ходе встречи обсуждалась реализация программ, предусмотренных инвестиционным пакетом ВП. В этом контексте глава Представительства ЕС в Армении, посол Андреа Викторин представила текущую работу и планы на будущее. Программы направлены на укрепление демократии в Армении, стимулирование экономики, развитие малого и среднего бизнеса, энергетики и инфраструктуры.