Հայաստանի ու Չինաստանի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱպրիլի 20-ին Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության ԱԳ նախարար Վանգ Յիի հետ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի ու Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին՝ նշելով, որ անցած ժամանակաշրջանում զգալի աշխատանք է կատարվել երկկողմ հարաբերությունների կայացման և զարգացման համար՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, հումանիտար և այլ ուղղություններով: Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել վճռականորեն սերտացնել և խորացնել հայ-չինական հարաբերությունները:
Կարևորվել է տնտեսական համագործակցության բնագավառում առկա մեծ ներուժի օգտագործումը, ներդրումների խրախուսումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը և լոգիստիկ մարտահրավերների հաղթահարումը: Այս համատեքստում շեշտվել է տարածաշրջանի տրանսպորտային և տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացի անհրաժեշտությունը՝ նշում են ԱԳ նախարարությունից։
Ներկայացնելով հայկական կողմի դիրքորոշումը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման վերաբերյալ՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարբեր ուղղություններով բանակցությունների նշանակությունը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը: Երկուստեք կարևորվել է միջազգայնորեն ընդունված առկա բանակցային ձևաչափի կենսունակությունը և խաղաղության գործընթացի առաջմղումը:
Զրուցակիցները մտքեր են նաև փոխանակել տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:

Состоялся телефонный разговор глав МИД Армении и Китая
Поддержи А1+!20 апреля министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Китайской Народной Республики Вангом Йи.
Собеседники коснулись 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Китаем, отметив, что в прошлом была проделана большая работа для установления и развития двусторонних отношений - политических, торгово-экономических, гуманитарном и других направлений. Обе стороны выразили готовность решительно укреплять и углублять армяно-китайские отношения.
Удалось использовать большой потенциал в сфере экономического сотрудничества, стимулировать инвестиции, развивать инфраструктуру, преодолевать логистические трудности. В этом контексте подчеркнута необходимость разблокировки транспортно-экономической инфраструктуры региона.
Представляя позицию армянской стороны по установлению мира и стабильности в регионе, Арарат Мирзоян подчеркнул важность переговоров между Арменией и Азербайджаном в различных направлениях, а также роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в урегулировании Нагорно-карабахского конфликта. Обе стороны обсудили жизнеспособность существующих международно признанных переговорных рамок и продвижение мирного процесса.
Собеседники обменялись мнениями по представляющим взаимный интерес вопросам региональной и международной повестки дня.