Վահան Քերոբյանը և Դենիս Մանտուրովը քննարկել են առևտրաշրջանառության ծավալների վերականգնման հարցերը
Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ու նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը հանդիպել են ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության ներկա վիճակը, ինչպես նաև համատեղ գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները։
2021 թվականին Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև փոխադարձ առևտուրն աճել է 12,7%-ով և կազմել 2,5 մլրդ դոլար։ Ռուսական արդյունաբերական արտադրանքի արտահանումը տարեկան կտրվածքով աճել է 14%-ով, իսկ հայկական ապրանքների ներմուծումը նույնպես աճ է գրանցել՝ ավելանալով 10%-ով։
Հանդիպման ընթացքում Վահան Քերոբյանը գոհունակությամբ է ընդգծել երկու երկրների միջև  ընթացիկ տարվա հունվար-փետրվարին գրանցված առևտրաշրջանառության ծավալների էական աճի փաստը և անհանգստություն հայտնել  մարտին  ցուցանիշների նկատելի նվազման առիթով՝ առաջարկելով աշխատանքներ իրականացնել հրատապ վերացնելու նվազման պատճառները  և վերականգնելու աճը։
Զրուցակիցներն առանձին անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում իրականացվող մի շարք համատեղ ծրագրերին։ Դենիս Մանտուրովը կարևորել է համագործակցության զարգացումը հանքարդյունաբերության, մետալուրգիայի, քիմիական արդյունաբերության և գյուղատնտեսական մեքենաշինության ոլորտներում։
Հանդիպման ավարտին Դենիս Մանտուրովը Վահան Քերոբյանին հրավիրել է մասնակցելու Տաշքենդում կայանալիք «INNOPROM. Կենտրոնական Ասիա» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին։

Ваан Керобян и Денис Мантуров обсудили восстановление объёмов торгового оборота
В рамках визита в РФ министр экономики Армении Ваан Керобян и заместитель министра Нарек Терян встретились с министром промышленности и торговли Российской Федерации Денисом Мантуровым.
В ходе встречи стороны обсудили текущее торгово-экономическое сотрудничество между странами, а также приоритетные направления совместной работы.
В 2021 году взаимный товарооборот вырос на 12,7% и составил 2,5 млрд долл США. Импорт российской промышленной продукции увеличился в годовом выражении на 14%, а экспорт армянских товаров также показал рост, прибавив 10%.
В ходе встречи Ваан Керобян с удовлетворением отметил факт значительного роста товарооборота между двумя странами в январе-феврале текущего года, выразил обеспокоенность заметным снижением показателей в марте, предложив провести работу по устранению причин сокращения и восстановлению роста.
Стороны обсудили целый ряд совместных проектов в различных отраслях. Денис Мантуров подчеркнул важность развития сотрудничества в следующих сферах: горнодобывающая отрасль, металлургия, химическая промышленность и сельхозмашиностроение.
Денис Мантуров пригласил Ваана Керобяна принять участие в международной промышленной выставке «ИННОПРОМ. Центральная Азия» в Ташкенте.