Ես ենթադրում եմ` Ադրբեջանի նախապայմանն է. ռազմական փորձագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանը ներկայացնող քաղաքական գործիչների Արցախ մուտքի արգելքը խոսում է այն մասին, որ շատ լուրջ գործընթացներ են տեղի ունենում։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորներին Արցախ չթողնելու դեպքին, նշելով, որ այդ գործընթացները կապված են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցող զարգացումների, բանակցությունների հետ։
«Ես ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանը նախապայմաններ է առաջ քաշել, և այդ նախապայմանների մեջ նաև դա է, որ քաղաքական իշխանությունը ներկայացնող կամ քաղաքական դաշտը ներկայացնող անձինք չպետք է մեկնեն Արցախ»,- նկատեց ռազմական փորձագետը։
Հարցին՝ ռազմական փորձագետը Արցախի համար անվտանգային խնդիրներ տեսնու՞մ է ընդդիմադիր պատգամավորների՝ Արցախ այցով պայմանավորված, ինչպես պնդում են իշխանական պատգամավորները, ռազմական փորձագետն ասաց, որ ռազմական առումով այդ այցը ոչինչ էլ չի կարող պարունակել։
«Ոչ մեկը չի կարող ասել, թե այդ այցով Արցախի խաղաղ բնակչությունը թիրախավորվում է, որովհետև այնտեղ խաղաղ բնակչության անվտանգության երաշխավորը ռուս խաղաղապահներն են, և այդ այցերը խաղաղ բնակչության հետ կապ չունեն»,- ընդգծեց Կարեն Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր խորհրդարանական ընդդիմությունը բոյկոտեց ԱԺ նիստը և հայտարարեց Արցախ և սահմանամերձ համայնքներ մեկնելու մասին։

Я предполагаю, что это предварительное условие Азербайджана: военный эксперт
Поддержи А1+!Запрет на въезд в Арцах политиков, представляющих Армению, говорит о том, что идут очень серьёзные процессы.
Такое наблюдение в беседе с «А1+» сделал военный эксперт Карен Ованнисян, коснувшись случая запрета въезда в Арцах депутатов оппозиционных фракций НС, отметив, что эти события связаны с событиями, переговорами между Арменией и Азербайджаном.
«Я предполагаю, что Азербайджан выдвинул предварительные условия, и в числе этих предварительных условий то, что лица, представляющие политическую власть или политическую арену, не должны выезжать в Арцах», - отметил военный эксперт.
На вопрос, видит ли военный эксперт проблемы для безопасности Арцаха, связанные с визитом в Арцах оппозиционных депутатов, как утверждают депутаты от власти, военный эксперт сказал, что в военном плане этот визит ничего содержать не может.
«Никто не может сказать, что этот визит нацелен на гражданское население Арцаха, потому что безопасность мирного населения там гарантируется российскими миротворцами, эти визиты не имеют никакого отношения к гражданскому населению», - подчеркнул Карен Ованнисян.
Напомним, сегодня парламентская оппозиция бойкотировала заседание НС и объявила о том, что выезжает в Арцах и приграничные общины.