Հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են նաեւ մշակույթի եւ արվեստի ուղղություններով. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 6-ին մասնակցել է «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի կազմակերպած հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։
Միջոցառման շրջանակում խոսելով հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին` Ալեն Սիմոնյանը, մասնավորապես, ասել է, որ մեր երկրները, պահպանելով դարավոր ավանդական բարեկամական բնույթը, այսօր էլ զարգացնում են կապերը ոչ միայն քաղաքական եւ տնտեսական ուղղություններով, այլեւ մշակույթի ու արվեստի ոլորտներում:
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն էլ նշել է, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում բարեկամական հարաբերությունների բոլոր ոլորտներում մեծ եւ կարեւոր դրական փոփոխություններ կան: Միջոցառմանը հնչել են հայ եւ ռուս հայտնի կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Ցուցադրվել են արխիվային բացառիկ փաստաթղթեր, հոդվածներ եւ հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների պատմությանն առնչվող տարբեր հիշարժան լուսանկարներ Հայաստանի ազգային, հայկական «Արմենպրես» եւ ռուսական «ՏԱՍՍ» լրատվական գործակալությունների արխիվներից:

Армяно-российские отношения развиваются и в области культуры и искусства: Ален Симонян
Председатель Национального собрания РА Ален Симонян присутствовал на вечере, посвященном 30-летию армяно-российских дипломатических отношений, организованном  Московским культурно-деловым центром «Дом Москвы».
Говоря об армяно-российских отношениях, Ален Симонян отметил, что Армения и Россия, сохраняя вековую традиционную дружбу, сегодня развивают свои связи не только в политической и экономической области, но и в области культуры и искусства.
Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин отметил, что за все 30 лет во всех сферах дружественных отношений есть большие и важные позитивные изменения.
На вечере прозвучали произведения известных армянских и русских композиторов. Были представлены эксклюзивные архивные документы, статьи и различные памятные фотографии из истории армяно-российских дипломатических отношений из архивов «