Քննարկվել են աղետի գոտու հիմնախնդիրները
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ, շահագրգիռ պետական մարմինների ղեկավար կազմի, մարզպետների ու համայնքապետների մասնակցությամբ, ապրիլի 5-ին քննարկվել են աղետի գոտու հիմնախնդիրները։ Այս մասին հայտնում են փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյան գրասենյակից։
Ներկայացնելով երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրների լուծմանն ուղղված պետական աջակցության ծրագրի իրականացման արդյունքները՝ Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը նշել է, որ ծրագրի մեկնարկից ի վեր շահառու է ճանաչվել ՀՀ Շիրակի, Լոռու և Արագածոտնի մարզերի բնակավայրերի 5419 ընտանիք, որոնցից 5391-ի բնակարանային խնդիրը նշված պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում լուծվել է, իսկ Ջրաձոր համայնքի 28 ընտանիքի հարցը, նրանց իսկ ցանկությամբ, կլուծվի մեկ այլ պետական ծրագրի՝ Կառավարության 27.08.2020թ. N1411-Լ որոշման շրջանակներում՝ Կապսի ջրամբարի կառուցման նպատակով Ջրաձոր համայնքից վերաբնակեցվող ընտանիքների հետ միասնական մոտեցումների համաձայն և նախատեսված աջակցության ամբողջ ծավալով:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել է երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության տարբեր ծրագրերի շրջանակներում կառուցված և բաշխված բնակֆոնդի չսեփականաշնորհված բնակարանների հետագա տնօրինման հարցը, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել երկրաշարժից հետո տեղադրված/կառուցված ոչ հիմնական շինությունների հիմնախնդրին։
Նշենք, որ վերջին հարցը ներառված է Կառավարության 2021-2026թթ․ ծրագրում․ մասնավորապես՝ 2021-2022թթ. նախատեսվում է խնդրի կանոնակարգման իրավական հիմքերի ստեղծում, իսկ 2023 թվականից՝ բուն ծրագրերի իրականացում` Կառավարության կողմից սահմանված մոտեցումների և առաջնահերթությունների համաձայն:

Обсуждались проблемы зоны бедствия
5 апреля на заседании под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна, с участием руководящего состава заинтересованных государственных органов, губернаторов и глав общин, были обсуждены проблемы зоны бедствия. Об этом сообщили в Аппарате вице-премьера.
Представляя результаты реализации программы государственного содействия, направленного на решение жилищных проблем семей, оставшихся без крова вследствие землетрясения, председатель Комитета по градостроительству Армен Гуларян отметил, что с начала программы бенефициарами были признаны 5 419 семей из населенных пунктов Ширакской, Лорийской и Арагацотнской областей Армении. Жилищная проблема 5 391 семей была решена в рамках указанной программы государственного содействия. Вопрос 28 семей из общины Джрадзор, согласно их желанию, будет разрешен в рамках другой программы содействия правительства, решения от 27. 08. 2020N1411-Л, касающегося семей, переселившихся из общины Джрадзор, по причине строительства водохранилища Капси. В ходе обсуждения был рассмотрен вопрос  распределения неприватизированного жилья, построенного в рамках различных программ государственного содействия семьям, оставшимся без крова после землетрясения, а также вопрос временных строений, построенных после землетрясения. Последний вопрос включен в программу правительства на 2021-2026 годы. Предусматривается принятие правовых основ регулирования этого вопроса. С 2023 года - реализация самих программ в соответствии с установленными правительством подходами и приоритетами.