Վարչապետն ընդունել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ վարչապետը նշել է. «Կարծում եմ, որ հայ-վրացական հարաբերություններն առանձնահատուկ ժամանակահատվածում են գտնվում, և մենք կարող ենք քաղաքական մակարդակում տեսնել նոր դինամիկա, նոր տրամադրություն և նոր հեռանկարներ: Ակնհայտ է, որ մեր երկրների կառավարությունների և խորհրդարանների միջև կա ավելի սերտ համագործակցելու երկուստեք ցանկություն, որը համոզված եմ՝ բխում է մեր ժողովուրդների ավելի սերտ համագործակցելու և գործակցելու ցանկությունից: Եվ հույս ունեմ, որ մենք բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններով ու ակտիվությամբ այդ ցանկությունը կկարողանանք ինստիտուցիոնալ ձևով արտահայտել մեր երկու երկրների հարաբերություններում: Կրկին ողջունում եմ և շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար»:
Շալվա Պապուաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Ես ուզում եմ արտահայտել իմ խորին հարգանքը Ձեր և հայ ժողովրդի նկատմամբ, ովքեր այսպիսի ոգով հետևում են Ձեզ: Ինչպես Դուք նշեցիք, այսօր հայ-վրացական հարաբերությունները շատ սերտ են: Այն առանձնահատուկ երևում է վարչապետների մակարդակով: Եվ այս այցով ուզում եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ ինչպես վարչապետների, այնպես էլ խորհրդարանների նախագահների միջև այդպիսի սերտ հարաբերություններ կան: Մենք քննարկել և զրուցել ենք այն մասին, որ այս հանդիպումները, այս հարաբերությունները լինեն ոչ միայն պաշտոնական, այլև բարեկամական խմբերի, հանձնաժողովների և աշխատակազմերի մակարդակով: Եվ մենք զրուցել ենք նաև այն մասին, որ այսօրվա դրությամբ, երբ տարածաշրջանն այսպիսի մարտահրավերների առաջ է կանգնած, կարողանանք ամեն ինչ անել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն ստեղծելու համար»:
Շալվա Պապուաշվիլին հավելել է, որ Հայաստանն ու Վրաստանն այս տարի նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30 ամյակը, որը լավ առիթ է երկու երկրների բարեկամությունն ու համատեղ բազմադարյա պատմությունը ևս մեկ անգամ վերարժևորելու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները անդրադարձել են են հայ-վրացական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, Հարավային Կովկասում, ինչպես նաև միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացներին:

Премьер-министр принял делегацию во главе с председателем парламента Грузии Шалвой Папуашвили (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял прибывшую в Армению с двухдневным официальным визитом делегацию во главе с председателем парламента Грузии Шалвой Папуашвили.
Приветствуя гостей, премьер-министр отметил: «Думаю, что армяно-грузинские отношения переживают особый период, и мы можем увидеть новую динамику, новое настроение, новые перспективы на политическом уровне. Очевидно, что между правительствами и парламентами наших стран существует обоюдное желание к более тесному сотрудничеству, которое, по моему убеждению, вытекает из желания наших народов к более тесному сотрудничеству и взаимодействию. И я надеюсь, что благодаря политическим отношениям на высоком уровне и активности мы сможем отразить это желание в институциональным ключе в отношениях между нашими двумя странами. Еще раз приветствую вас и очень рад этой встрече».
Шалва Папуашвили поблагодарил за теплый прием и отметил: «Хочу выразить свое глубокое уважение к Вам и армянскому народу, который поддерживает Вас в таком духе. Как Вы отметили, сегодня армяно-грузинские отношения очень тесные. Особенно это проявляется на уровне премьер-министров. И этим визитом я хочу еще раз подтвердить, что как между премьер-министрами, так и между спикерами парламентов налажены такие тесные отношения. Мы обсуждали и говорили о том, что эти встречи, эти отношения должны быть не только официальными, но и на уровне групп дружбы, комиссий и аппаратов. И мы также говорили о том, что сегодня, когда перед регионом стоят такие вызовы, мы должны суметь сделать все, чтобы построить прочный мир в регионе».
Шалва Папуашвили добавил, что в этом году Армения и Грузия отмечают 30-летие установления дипломатических отношений, что является хорошей возможностью еще раз оценить дружбу и многовековую совместную историю двух стран.
В ходе встречи собеседники коснулись дальнейшего развития армяно-грузинских отношений и происходящих на Южном Кавказе, а также на международной арене процессов.