Պետական նախարարը խորհրդակցություն է հրավիրել քաղպաշտպանության աշխատանքների համակարգման շուրջ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, քաղաքացիական պաշտպանության պետ Արտակ Բեգլարյանը մարտի 29-ին հրավիրել է խորհրդակցություն՝ քաղպաշտպանության բոլոր ծառայությունների ղեկավարների ընդգրկմամբ:
Պետական նախարարը, նախ, անդրադառնալով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից վերջին օրերին Փառուխ գյուղ ներխուժմանն ու մոտակա բնակավայրերի ուղղությամբ սադրանքներին, տեղում իրականացված քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումները գնահատել է բավարար: Արտակ Բեգլարյանը նշել է, որ Փառուխ և Խրամորթ բնակավայրերի բնակչության տարհանումից հետո սոցիալական զարգացման ու միգրացիայի նախարարությանը հրահանգել է գնահատել տարհանված ընտանիքների կարիքները և ցուցաբերել անհրաժեշտ աջակցություն:
Անդրադարձ  է կատարվել նաև այս օրերին տարբեր պետական մարմինների աշխատանքներին՝ իրավիճակից բխող հիմնախնդիրների կարգավորման ուղղությամբ:
Պետական նախարարը նշել է, որ քաղաքացիական պաշտպանության առումով վերջին ամիսների լրացուցիչ քննարկումների ու մշակումների արդյունքում մի շարք ուղղություններ են նախանշված և աշխատանքների զգալի մասն արդեն հաջողությամբ իրագործվում է:
Զեկույցներով հանդես են եկել համապատասխան ծառայությունների ղեկավարները: Քննարկվել են քաղպաշտպանության պլանով նախատեսված կարճաժամկետ և երկարաժամկետ անելիքները:  Արտակ Բեգլարյանը մի շարք հանձնարարականներ է տվել իրավիճակից բխող հրատապ խնդիրների լուծման, ինչպես նաև ավելի երկարաժամկետ ու համակարգային աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ:

Госминистр созвал совещание по координации работ по гражданской обороне
Госминистр Республики Арцах, начальник гражданской обороны Артак Бегларян 29 марта провел совещание с руководителями всех служб гражданской обороны.
Бегларян, касаясь вторжения азербайджанских ВС в село Парух и провокаций в направлении близлежащих населенных пунктов, оценил предпринятые на местах меры гражданской обороны удовлетворительно и отметил, что после эвакуации населения сел Парух и Храморт поручил министерству социального развития и миграции оценить нужды эвакуированных семей и оказать необходимую помощь.
Также была затронута работа различных государственных органов в эти дни по урегулированию вопросов, вытекающих из сложившейся ситуации.
Госминистр отметил, что в результате дополнительных обсуждений и проработок за последние месяцы по части гражданской обороны намечен ряд направлений, и значительная часть работ уже успешно реализуется. С докладами выступили руководители соответствующих служб.
Были обсуждены краткосрочные и долгосрочные задачи, предусмотренные планом гражданской обороны. Артак Бегларян дал ряд поручений для решения неотложных вопросов, вытекающих из сложившейся ситуации, а также для более долгосрочной и системной работы.