Ադրբեջանական ստորաբաժանումները գիշերը կրակ են բացել՝ կիրառելով հարվածային ԱԹՍ, ունենք 1 վիրավոր․ ԱՀ ՊԲ
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել են Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում: Հայտնում է Արցախի ՊԲ-ն։
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի և Արցախի համապատասխան մարմինների կողմից ժամեր տևած բանակցությունները էական արդյունքներ չեն տվել, և հակառակորդը չի վերադարձել ելման դիրքեր: Ավելին. ադրբեջանական ստորաբաժանումները մարտի 25-ի գիշերը կրակ են բացել ՊԲ ստորաբաժանումների վրա՝ կիրառելով ինչպես տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ, այնպես էլ հարվածային ԱԹՍ:
Ծավալված փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդի կողմից զոհվել է առնվազն 5 զինծառայող: Հայկական կողմից կա մեկ վիրավոր։
Ժամը 09։00 դրությամբ իրադրությունը հարաբերականորեն կայուն է։ Ակնկալում ենք, որ ռուս խաղաղապահները միջոցներ կձեռնարկեն ադրբեջանական ստորաբաժանումներին ելման դիրքեր վերադարձնելու ուղղությամբ։

Азербайджанские подразделения ночью открыли огонь из ударных БПЛА, у нас есть 1 раненый: АО Арцаха
Поддержи А1+!24 марта подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности миротворческих войск Российской Федерации в Республике Арцах, захватили село Парух Аскеранского района и прилегающие позиции, далее пытались прорваться в направлении восточной границы Республики Арцах.
АО Арцаха сообщает, что переговоры российских миротворческих сил и соответствующих органов Арцаха, длившиеся в течение нескольких часов, не дали существенных результатов, и противник не вернулся на исходные позиции. Более, в ночь на 25 марта азербайджанские подразделения открыли огонь по подразделениям Армии обороны, применив разнокалиберное огнестрельное оружие и ударные БПЛА.
«В результате перестрелки со стороны противника погибли не менее 5 военнослужащих. С армянской стороны есть один раненый. По состоянию на 09:00 ситуация относительно стабильна. Мы ожидаем, что российские миротворцы предпримут меры для возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции», - говорится в заявлении Армии обороны Республики Арцах.