Ամենահարմարը հարևանների հետ առևտուր անելն է․ Աշոտ Մարկոսյան (տեսանյութ)
«Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո ակնհայտ է, որ Արևմուտքն ու Արևելքը ոչ թե մերձենալու են, այլ՝ հակառակը։ Խոսում են ընդհուպ մինչև նոր Բեռլինյան պատ շարելու մասին»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց տնտեսագիտության դոկտոր-պրոֆեսոր Աշոտ Մարկոսյանը։
Տնտեսագետն ասում է, որ ոչ միայն աշխարհում, այլև մեր տարածաշրջանում լուրջ փոփոխություններ են լինելու, և Հայաստանը պետք է կարողանա համաշխարհային տնտեսության մեջ իր տեղն ունենալ։ Նա նաև գտնում է, որ Հայաստանը պետք է մասնակցի տարբեր տնտեսական միություններին և յուրաքանչյուր դեպքում ստանա նրանց ընձեռած հնարավորությունները։
Ինչ վերաբերում է տարբեր երկրների հետ տնտեսական հարաբերություններ ձևավորելուն, ասում է՝ ավելի նպատակահարմար է հարևանի հետ առևտուր անելը։ «Բայց պետք է հաշվի առնել նրանց հետ մեր հարաբերություններն ու ճիշտ հաշվարկներով, քայլ առ քայլ գնալ տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը»,- զգուշացնում է նա։
ԱՄարկոսյանը նաև հավելում է, որ գնաճը ողջ աշխարհում ու Հայաստանում դեռ շարունակվելու է։ Իսկ ՀՀ քաղաքացիներին նա այսպիսի խորհուրդ է տալիս «Դուխներդ չգցեք, սա շատ կարևոր է։ Պետք է հիշել, որ բոլոր տեսակի դժվարությունները ժամանակավոր են»։

Удобнее всего торговать с соседями: Ашот Маркосян (видео)
«После российско-украинской войны очевидно, что Запад и Восток не сблизятся, а наоборот. Говорят вплоть до строительства Берлинской стены», - сказал в беседе с «А1+» доктор-профессор экономики Ашот Маркосян.
Экономист говорит, что не только в мире, но и в нашем регионе будут серьёзные изменения, и Армения должна суметь найти своё место в мировой экономике. Он также считает, что Армения должна участвовать в различных экономических союзах и в каждом случае получать предоставляемые ими возможности.
Касательно формирования экономических отношений с различными странами, говорит: целесообразнее торговать с соседями. «Но нужно учитывать наши отношения с нами и с правильным расчётом, шаг за шагом идти на развитие экономического сотрудничества», - предупреждает он.
А. Маркосян также добавляет, что рост цен во всём мире и в Армении будет продолжаться. А гражданам РА он рекомендует: «Не падайте духом, это очень важно. Нужно помнить, что все трудности временные».