Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների վերաբերյալ զեկույց են ուղարկել ՄԽ համանախագահներին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀրապարակել ենք «2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումների մասին» եռալեզու (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) միջանկյալ զեկույցը, որն ուղարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության առաջնային մանդատ ունեցող կառույցներին և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի ՄԻ պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Զեկույցում հակիրճ անդրադարձ է կատարվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության կյանքի, առողջության, ֆիզիկական և հոգեբանական անձեռնմխելիության դեմ կատարված ոտնձգություններին։
Առաջին բաժնում ներկայացվել են փաստեր 2022 թվականի փետրվար-մարտ ամիսներին Արցախի Հանրապետության սահմանային դարձած բնակավայրերի ուղղությամբ ադրբեջանական հանցավոր գործողությունների վերաբերյալ։ Ընդհանուր առմամբ 2022թ. մարտի 7-ից մինչև 12-ը ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանական կողմն Արցախի տարբեր հատվածներում կիրառել է 60 մմ տրամաչափի ականանետ՝ արցախյան կողմի ուղղությամբ արձակելով 57 արկ:
Այդ ընթացքում հրադադարի ռեժիմը շարունակաբար խախտվել է նաև հրաձգային միջոցներից՝ թիրախավորելով նաև բնակելի տներ ու այլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Վիրավորում է ստացել մեկ քաղաքացիական անձ։ Երկրորդ բաժնում ներկայացվել են Արցախի տարածքում Ադրբեջանի կողմից գազամատակարարման խափանման հումանիտար հետևանքները։ Հանրապետության դպրոցների 65 %-ը ջեռուցվում են գազի օգտագործմամբ, որում կրթություն է ստանում աշակերտների ընդհանուր թվի 60%-ը։
Պատշաճ ջեռուցում ապահովելու անհնարինությամբ պայմանավորված՝ դադարեցվել են դասերը բոլոր հանրակրթական դպրոցներում։ Մանկապարտեզներում երեխաների հաճախելիությունը կազմում է 22%: 12 մանկապարտեզներ ընդհանրապես դադարեցրել են գործունեությունը, իսկ մի մասը աշխատում է կես օրով։ Միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների, արվեստի դպրոցների, բժշկական և երաժշտական քոլեջների, մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոնների 90%-ը ևս ջեռուցվում են գազի օգտագործմամբ, որոնք ևս ամբողջովին դադարեցրել են իրենց գործունեությունը։
Առողջապահական կազմակերպությունների և հիվանդանոցների 70%-ը ջեռուցվում են գազի կիրառմամբ, որոնցում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 419 քաղաքացի, այդ թվում մանկական հիվանդանոցում 46 երեխա, իսկ ծննդատանը 51 նորածին և մայրերը։ Տնտեսական գործունեություն ծավալող հարյուրավոր ձեռնարկատերեր ևս մեծ կորուստներ են ունենում գազամատակարարման խափանման հետևանքով։ Հատկապես մեծապես տուժել են գազալցակայանները, իսկ նրանց աշխատակիցները մատնվել են պարապուրդի, տուժել են նաև գազամատակարարման օգտագործմամբ աշխատող ջերմոցներն ու ջերմատները։
Երրորդ բաժնում ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող հոգեբանական ահաբեկչության դրսևորումներն ու տեղեկատվական հարձակումները, որոնք միտված են ուժի կիրառման սպառնալիքի ներքո վախի և հուսալքության մթնոլորտ ձևավորելու խաղաղ բնակչության շրջանում և հարկադրելու մարդկանց լքելու իրենց բնակավայրերը։
Զեկույցը պատրաստվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից կատարված ուսումնասիրությունների, տարբեր համայնքներ, կրթական ու առողջապահական հիմնարկներ, քաղաքացիների բնակավայրեր կատարած այցերի, քաղաքացիների հետ ունեցած առանձնազրույցների, պետական լիազոր մարմիններից ստացված տեղեկությունների հիման վրա և նպատակ է հետապնդում փաստագրելու Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտման դեպքերն ու դրանց տարաբնույթ դրսևորումները և միջազգային կառույցների ու իրավապաշտպան կազմակերպությունների ուշադրությունը հրավիրելու Արցախում ստեղծված իրավիճակին։ Զեկույցը հասանելի է հետևյալ հղումով՝

Доклад о нарушениях прав народа Арцаха направлен сопредседателем МГ
Поддержи А1+!Офис Защитника прав человека Республики Арцах опубликовал на трех языках (армянский, русский, английский) промежуточный доклад о нарушениях Азербайджаном прав народа Арцаха в феврале-марте 2022 года. Доклад был направлен сопредседателям Минской группы ОБСЕ, структурам с основным мандатом на защиту прав человека и международным правозащитным организациям.
В докладе кратко говорится о посягательствах Азербайджана на жизнь, здоровье, физическую и психологическую неприкосновенность народа Арцаха после принятия трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года.
В первом разделе представлены факты преступных действий азербайджанцев в направлении приграничных населенных пунктов Республики Арцах в феврале-марте 2022 года. В целом с 7 по 12 марта 2022 г. азербайджанская сторона применяла гранатометы в разных районах Арцаха, выпустив 57 снарядов калибром 60-мм в сторону территории Арцаха. В течение этого времени режим прекращения огня продолжал нарушаться и из огнестрельного оружия, обстреливались дома и другие гражданские инфраструктуры. Пострадал один мирный житель.
Во втором разделе представлены гуманитарные последствия прекращения поставок газа Азербайджаном на территорию Арцаха. Газом отапливаются 65% школ страны, в которых получают образование 60% от общего числа учащихся. Из-за невозможности обеспечить надлежащее отопление занятия во всех общеобразовательных школах были остановлены. Посещаемость детских садов составляет 22 %. 12 детских садов вообще перестали работать, а некоторые из них работают всего полдня. Газом отапливаются 90% учреждений среднего профессионального образования, школ искусств, медицинских и музыкальных колледжей, центров творчества молодежи, которые полностью прекратили свою деятельность.
70% больничных стационаров также отапливаются газом, в них в настоящее время на стационарном лечении находятся 419 граждан, в том числе: 46 детей в детской больнице и 51 роженица в родильном доме. Сотни хозяйственных предпринимателей несут огромные убытки из-за перебоев с подачей газа. Особенно пострадали автозаправочные станции, их работники вынуждены бездействовать, страдают и теплицы, работавшие на газоснабжении.
В третьем разделе представлены проявления психологического терроризма и информационные атаки, осуществляемые Азербайджаном против народа Арцаха, которые направлены на создание атмосферы страха, отчаяния среди гражданского населения, звучащие угрозы применения силы, принуждающие людей покинуть свои дома
Доклад основан на исследованиях, проведенных сотрудниками Офиса Защитника прав человека, в различных общинах, в образовательных и медицинских учреждениях, при посещениях населенных пунктов, в частных беседах с гражданами, а также информации, полученной от уполномоченных государственных органов. Он преследует цель привлечь внимание международных организаций и правозащитных организаций к ситуации в Арцахе.