Մենք էլ մեր առաջարկները կներկայացնենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին․ Արման Եղոյան (տեսանյութ)
«Մենք էլ մեր կետերը կարող ենք ներկայացնել, որոնք կարող են չհամընկնել, հակասել Ադրբեջանի կետերին։ Բանակցությունները նրա համար են բանակցություն, որ ամեն մեկն իր օրակարգով գա»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ներկայացրած 5 առաջարկներին։
Հիշեցնենք, որ ի պատասխան այդ առաջարկների՝ Հայաստանը դիմել է Մինսկի խմբի համանախագահությանը՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման նպատակով բանակցություններ կազմակերպելու համար։ Պատգամավորը նաև հայտարարեց, թե «Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում»։
Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական բանակցություններին, նա ասաց, թե վերջին մեկ-երկու ամսում, այդ երկրի կողմից «Զանգեզուրի միջանցքի» պահանջ չի լսել։ Նա գտնում է, որ Թուրքիան նահանջել է այդ գաղափարից, աշխարհաքաղաքական կենտրոնների, մասնավորապես՝ Իրանի դերակատարության արդյունքում։
«Այն, ինչը որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան համարում էին Զանգեզուրի միջանցք, դա ոչ թե ինչ-որ բան կապելու, այլ ինչ-որ բան անջատելու գաղափար էր, Հայաստանը Իրանից անջատելու գաղափար էր։ Կարծում եմ, նրանք նահանջել են այդ պահանջից»,- ասաց նա։

Мы тоже представим наши предложения сопредседателям Минской группы ОБСЕ: Арман Егоян (видео)
«Мы тоже можем представить наши пункты, которые могут не совпадать, противоречить пунктам Азербайджана. Переговоры для того являются переговорами, чтобы каждый пришёл со своей повесткой», - сказал в беседе с «А1+» депутат от фракции «Гражданский договор», председатель постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Арман Егоян, коснувшись представленных Азербайджаном 5 предложений.
Напомним, что в ответ на эти предложения, Армения обратилась к сопредседательству Минской группы ОБСЕ для организации переговоров с целью заключения мирного договора. Депутат также заявил, что «Арцах не может быть в составе Азербайджана».
Касательно армяно-турецких переговоров, он сказал, что за последние пару месяцев он не слышал от этой страны требования «Зангезурского коридора». Он считает, что Турция отступила от этой идеи, в результате влияния геополитических центров, в частности – Ирана.
«То, что Азербайджан и Турция считали Зангезурским коридором, это была идея не что-то соединить, а что-то разъединить, это была идея отделить Армению от Ирана. Думаю, они отступили от этого требования», - сказал он.