ՔԿ-ն մանրամասներ է ներկայացրել ժամկետային զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 360.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացվում են քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Ալբերտ Լևոնի Սիրոյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով, 2022թ. մարտի 16-ին՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում, իրեն ամրակցված «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգից կզակի շրջանում արձակած կրակոցից հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Ալբերտ Լևոնի Սիրոյանը:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ,քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

СК представил подробности в связи со смертью военнослужащего срочной службы
В девятом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета РА в рамках уголовного дела, расследуемого по пункту 3 части 2 статьи 360.1 Уголовного кодекса РА, осуществляются следственные и иные процессуальные действия для выяснения обстоятельств смерти военнослужащего срочной службы, рядового Альберта Левоновича Сирояна.
По предварительным данным, 16 марта  2022 года,  около 21:10 на боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части МО РА военнослужащий срочной службы, рядовой Альберт Левонович Сироян получил смертельное огнестрельное ранение в область подбородка из закрепленного за ним автомата «АК-74».
Уведомление: подозреваемый или обвиняемый в предполагаемом преступлении считается невиновным, пока его вина не доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом РА, вступившим в законную силу приговором суда.