Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ առանց նախապայմանների բանակցություններին
Մարտի 16-ին Փարիզում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովի 40-րդ արտահերթ նիստին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել առկա աշխարհաքաղաքական իրողությունների պայմաններում Ադրբեջանի կողմից Հարավային Կովկասում իրավիճակի էսկալացիային ուղղված գործողություններին: Ներկայացվել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ստեղծելուն ուղղված գործողությունները, մասնավորապես՝ կենսական ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցում խոչընդոտներ ստեղծելու, քաղաքացիական բնակչությանը թիրախավորելու, բնակչության նկատմամբ հոգեբանական ճնշումներ գործադրելու փաստերը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է Ֆրանկոֆոնիայի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների՝ Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված հստակ և հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը՝ զերծ մնալու տարածաշրջանում իրավիճակի ապակայունացման փորձերից: Շեշտվել է, որ Հայաստանը հանձնառու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ ու տևական կարգավորմանը և պատրաստ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ առանց նախապայմանների բանակցություններին:
Իր ելույթում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ չնայած բազում մարտահրավերներին՝ կորոնավիրուսի համավարակից մինչև 2020թ. 44-օրյա պատերազմ՝ Հայաստանը հավատարիմ է մնում բարեփոխումների շարունակական գործընթացին՝ հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի արժեքների վրա։

Армения готова к переговорам по мирному соглашению с Азербайджаном без предусловий
Поддержи А1+!16 марта министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял участие в 40-м внеочередном заседании Министерской конференции Франкофонии в Париже, на котором выступил с речью.
Глава внешнеполитического ведомства Республики Армения обратил внимание присутствующих на действия Азербайджана, направленные на обострение ситуации на Южном Кавказе в нынешних геополитических реалиях. Были представлены действия Азербайджана, направленные на создание гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, в частности – на факты создания препятствий в восстановлении жизненно важной инфраструктуры, нацеливания на мирных жителей, оказания психологического давления на население.
«Министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул необходимость четкого и адресного ответа глав правительств стран Франкофонии властям Азербайджана - воздержаться от попыток дестабилизации ситуации в регионе. Было подчеркнуто, что Армения привержена всестороннему и всестороннему урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ и готова к переговорам по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном без предварительных условий", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, в своем выступлении министр Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на многочисленные вызовы — от эпидемии коронавируса до 44-дневной войны 2020 года, Армения остается приверженной последовательному процессу реформ, основанному на ценностях демократии, прав человека, верховенства закона и борьбы с коррупцией.