44 օրյա պատերազմի ժամանակ ՌԴ-ն ուզում էր Հայաստանում իշխանափոխություն անել․ Արամ Սարգսյան (տեսանյութ)
«Այն, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, որոշակի ենթատեքստ ունի՝ այդ խնդիրներն առաջին հերթին պետք է լուծեին ռուս խաղաղապահները։ Եթե 5 օր է, նրանք իրենց հետևակի մեքենաներով չեն գնում այդ վայրը, որը չեզոք է, ու չեն ապահովում, որ գազամուղը վերանորոգվի, դա նշանակում է, իրենք չեն ուզում, որ այն վերանորոգվի»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով անցած շաբաթվա ընթացքում Արցախի շուրջ Ադրբեջանի ստեղծած լարվածությանը։
Այնուամենայնիվ ԱՍարգսյանը չի կարծում, որ այս փուլում Ադրբեջանը կգնա լայնածավալ պատերազմի։ Հակառակ պարագայում, ասում է՝ այս պատերազմի ժամանակ հարցականի տակ կդրվի ռուսական պետության վարկանիշը։ Պարզապես Իլհամ Ալիևը լարվածությունը խորացնելով՝ լուծում է մի խնդիր ուզում է տագնապի մեջ պահել մեր ժողովրդին և դրա ազդեցությամբ ինչ-որ բաներ պոկել։
ԱՍարգսյանն անդրադարձավ նաև ռուս-ուկրաինական պատերազմին և ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարություններին
«Լավրովն ասում է․ մենք Ուկրաինա չենք մտնելու։ Դա գիտե՞ք, ինձ ինչ որ պատմություն է հիշեցնում՝ էն, որ Սամվել Ալեքսանյանին զանգում ես, վերցնում է, թե պարոն Ալեքսանյանը չէ, նրա օգնական Արմանն է»։
Ա․Սարգսյանը համոզված է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի վրա ճնշումներ գործադրելու է, որպեսզի մեր երկիրը հավատարիմ մնա իրեն։ Նա նաև ասում է, որ ՌԴ-ն անգամ 44 օրյա պատերազմի ժամանակ ցանկանում էր մեր երկրում իշխանափոխություն անել։

Во время 44-дневной войны Россия хотела сменить власть в Армении: Арам Саркисян (видео)
«То, что происходит в Арцахе, имеет определённый контекст: эти проблемы должны были решать в первую очередь российские миротворцы. Если уже 5 дней, как они не подъезжают на своих пехотных автомобилях к этому месту, которое является нейтральным, и не обеспечивают, чтобы газопровод был отремонтирован, это значит, что они не ходят, чтобы он был отремонтирован»,- говорит в беседе с «А1+» лидер партии «Республика» Арам Саркисян, коснувшись созданной Азербайджаном на прошлой неделе напряжённости вокруг Арцаха.
Тем не менее, А. Саркисян не думает, что на этом этапе Азербайджан пойдёт на широкомасштабную войну. В противном случае, говорит, во время этой войны будет поставлен под вопрос рейтинг российского государства. Просто Ильхам Алиев, углубляя напряжённость, решает один вопрос: хочет поддерживать панику среди нашего народа и под влиянием этого что-то урвать.
А. Саркисян также коснулся российско-украинской войны и заявлений министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова:
«Лавров говорит: мы не войдём в Украину. Знаете, это мне напоминает одну историю, когда звонишь Самвелу Алексаняну, он берёт и говорит, что это не господин Алексанян, а его помощник Арман».
А. Саркисян уверен, что Россия будет оказывать давление на Армению, чтобы наша страна оставалась ей верной. Он также говорит, что РФ даже хотела сменить власть в нашей стране во время 44-дневной войны.