Վերջին զարգացումները մեկ անգամ ևս ցույց են տալիս Ադրբեջանի բուն նպատակները․ Արցախի ԱԳՆ
Մարտի 9-ին և 10-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը մեծ տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից թիրախավորել են Մարտունու շրջանի Խնուշինակ և Կարմիր շուկա, Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղերի խաղաղ բնակչությանը, ինչի արդյունքում քաղաքացիական բնակչության շրջանում կա մեկ վիրավոր։
Մարտի 8-ի գիշերը վնասվել է Արցախի Հանրապետություն եկող միակ գազատարը՝ գազամատակարարումից զրկելով Արցախի ամբողջ տարածքը։Հայտնում է Արցախի ԱԳՆ-ն։
Վնասված հատվածը գտնվում է ադրբեջանական ԶՈՒ վերահսկողության տակ հայտնված տարածքում։ Առ այսօր ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է գազատարի վերանորոգմանը, ինչի պատճառով Արցախի ողջ բնակչությունը առերեսվում է հումանիտար մի շարք խնդիրների, որոնք հատկապես ծանր են եղանակային ցուրտ պայմանների պատճառով։
Անցած շաբաթվա ընթացքում թշնամին բարձրախոսներով արված հայտարարություններով անընդհատ հորդորում էր Խրամորթի խաղաղ բնակչությանը լքել գյուղը՝ սպառնալով ֆիզիկական հաշվեհարդար տեսնել գյուղացիների նկատմամբ։
Պաշտոնական Բաքվի քաղաքականությունն ինչպես միշտ խիստ ապակառուցողական է, կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի հիմնադրույթները, մարդասիրության հիմունքները, իր էությամբ հայատյացության, նացիզմի և ահաբեկչության համակցում է։
Արցախի ԱԳՆ-ն խստիվ դատապարտում է Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները, որոնք սպառնալիք են տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության համար, հարված՝ խաղաղապահ առաքելությանը, մարտահրավեր՝ քաղաքակիրթ աշխարհին, և չպետք է անարձագանք մնան։
Վերջին զարգացումները մեկ անգամ ևս ցույց են տալիս Ադրբեջանի բուն նպատակները հայ ժողովրդի, Արցախի և նրա ապագայի նկատմամբ։

Последние события ещё раз показывают истинные цели Азербайджана: МИД Арцаха
Министерство иностранных дел Республики Арцах решительно осуждает провокационные действия Азербайджана, представляющие угрозу региональному миру и стабильности. МИД Арцаха по этому поводу распространило заявление.
«9 и 10 марта Вооруженные силы Азербайджана обстреляли из крупнокалиберного огнестрельного оружия мирное население сел Мартунинского района Хнушинак, Кармир-Шука, Храморт, в результате чего был ранен мирный житель.
В ночь на 8 марта был поврежден единственный газопровод Республики Арцах, вся территория Арцаха лишилась газоснабжения. Поврежденная часть находится в районе, подконтрольном ВС Азербайджана. На сегодняшний день азербайджанская сторона препятствует ремонту газопровода, из-за чего все население Арцаха сталкивается с рядом гуманитарных проблем, особенно тяжелых в связи с холодными погодными условиями.
В течение последней недели противник по громкой связи постоянно призывает мирное население Храморта покинуть село, угрожая сельчанам физической расправой.
Политика официального Баку, как всегда, носит в высшей степени деструктивный характер, грубо нарушает принципы международного права, принципы гуманности, по своей сути представляет собой сочетание армяноненавистничества, нацизма и терроризма.
Министерство иностранных дел Республики Арцах решительно осуждает провокационные действия Азербайджана, которые являются угрозой региональному миру и стабильности, ударом по миротворческой миссии, вызовом цивилизованному миру и не должны оставаться без ответа.
Последние события еще раз показывают истинные цели Азербайджана по отношению к армянскому народу, к Арцаху и к его будущему.
Народ Арцаха полон решимости жить на своей родине, защищать ее и останется непоколебимым», - говорится в заявлении МИД Арцаха.