Ինչու է անհնարին դարձել Siberia Airlines-ի օդանավի թռիչքը Երևանից
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն տեղեկացնում է, որերեկ՝ 03.03.2022 թվականին ռուսական Սիբիր ավիաընկերության (Siberia Airlines) կողմից շահագործվող А320 տիպի ինքնաթիռի՝ Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանելուց ժամեր առաջ, երբ այն դեռևս գտնվում էր ՌԴ օդային տարածքում, ի հայտ են եկել տվյալ ինքնաթիռի թռիչքային պիտանիության ապահովման հետ կապված փաստաթղթային խնդիրներ։
Ավիաընկերության որոշմամբ ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել ՌԴ Միներալնիե Վոդի քաղաքի օդանավակայանում, որից հետո միայն ժամանել է Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայան: Վերը նշված հանգամանքով պայմանավորված՝ ինքնաթիռի նախատեսված թռիչքը Երևանից անհնարին է դարձել: Առաջացած խնդիրները կապված են եղել ավիաընկերության և օդանավի գրանցման երկրի ավիացիոն իշխանությունների, ինչպես նաև նշված օդանավի վարձատուի միջև:
Հարկ ենք համարում նշել, որ ինքնաթիռի հանդեպ կալանք չի կիրառվել, այլ ժամանակավորապես դադարեցվել է նշված ինքնաթիռի թռիչքի թույլտվությունը: Նշենք նաև, որ Երևանից նախատեսված թռիչքը իրականացվել է ավիաընկերության մեկ այլ օդանավով:
ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն ծագած խնդիրների առնչությամբ ճշգրտող նամակագրություն է իրականացնում ինքնաթիռի գրանցման երկրի ավիացիոն իշխանությունների հետ: Խնդրի վերաբերյալ տեղեկացվել են նաև շահագործող ավիաընկերությունը և Ռուսաստանի Դաշնության ավիացիոն իշխանությունները։ Փաստաթղթային հարցերի պարզաբանումից հետո ինքնաթիռի շահագործումը կվերականգնվի:

Почему оказался невозможным вылет самолёта Siberia Airlines из Еревана
Комитет гражданской авиации Армении разъяснил ситуацию с самолетом А320, эксплуатируемым российской авиакомпанией Siberia Airlines. В разъяснении Комитета говорится:
“За несколько часов до прибытия самолета А320 российской авиакомпании Siberia Airlines в ереванский аэропорт «Звартноц», когда он находился в воздушном пространстве России, возникли проблемы с документами, связанные с обеспечением летной годностью самолета.
По решению авиакомпании самолет приземлился в аэропорту российского города Минеральные Воды, после чего возобновил полет и прибыл в аэропорт «Звартноц».
Из-за этого обстоятельства запланированный вылет самолета из Еревана стал невозможным. Возникшие проблемы связаны с авиакомпанией и авиационным органом страны регистрации воздушного судна, а также с арендодателем указанного воздушного судна. Самолет не был арестован, однако разрешение на полеты указанного самолета было временно приостановлено.
Добавим также, что запланированный рейс из Еревана был выполнен другим самолетом авиакомпании.
Комитет гражданской авиации Армении ведет переписку с авиационными властями страны регистрации воздушного судна в связи с возникшими проблемами. О проблеме проинформированы авиакомпания-эксплуататор и авиационные власти РФ. После выяснения связанных с документами вопросов эксплуатация самолета будет восстановлена”.