Էմանուել Մակրոնն ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի և Ֆրանսիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ուղերձ է հղել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Պարոն Վարչապետ,
Փետրվարի 24-ին, Ֆրանսիան և Հայաստանը նշում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Դարեր շարունակ ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդներին կապող սերտ բարեկամության շնորհիվ մեր երկու երկրները վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում կառուցել են ամուր, բազմազան և խոստումնալից գործընկերություն՝ հանուն ապագայի:
Ուրախ եմ, որ մեր քաղաքական, մշակութային և տնտեսական շփումները շարունակում են էլ ավելի ամրապնդվել՝ շնորհիվ տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզի ընդունման, համաճարակային ճգնաժամի դեմ պայքարում Հայաստանին աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով պատվաստանյութի չափաբաժինների տրամադրման, ինչպես նաև վերջերս Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտի ստեղծման։
Այս օրը նշելու և մեր ընդհանուր հավակնությունն իրագործելու համար, ցանկացա մարտի 9-ին Փարիզում կազմակերպել հանդիպում ֆրանս-հայկական համագործակցության դերակատարների մասնակցությամբ։ Երկխոսության այս հարթակը, որի նպատակը հաստատակամորեն դեպի ապագա ուղղորդելն է, կմիավորի ֆրանսիացի և հայ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, տեղական ինքնկառավարման մարմինների, ձեռնարկությունների, ասոցիացիաների, ինչպես նաև բազմաթիվ անհատների ամենատարբեր բնագավառներից: Այն հնարավորություն կընձեռի բոլոր նրանց, ովքեր կյանքի են կոչում մեր մշակութային, գիտական և տնտեսական հարաբերությունները, նախանշել երկարաժամկետ կառուցվածքային նախագծեր՝ նպաստելու Հայաստանի կայուն զարգացմանն ու բարգավաճմանը՝ շեշտը հատուկ դնելով Ձեր երկրի երիտասարդության վրա։ Ուրախ կլինեմ այս առիթով ընդունել Ձեզ Փարիզում՝ նշելու մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։
Կարող եք ապավինել Ֆրանսիայի վճռական մոբիլիզացմանը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում՝ հասնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական կարգավորման նպատակով դեէսկալացիոն միջոցառումների ընդունմանը և իրականացմանը։
Հավատացած եղեք, որ Ֆրանսիան լիովին հանձնառու կլինի առաջիկա տարիներին մեր գործընկերության ամրապնդմանը` դիմագրավելու ժամանակակից աշխարհի բազմաթիվ մարտահրավերներին:

Эммануэль Макрон направил послание Николу Пашиняну
Поддержи А1+!Президент Франции Эммануэль Макрон пригласил премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Париж 9 марта для участия в форуме армяно-французского сотрудничества. Об этом говорится в опубликованном посольством Франции в Армении поздравительном послании президента Франции Эммануэля Макрона премьер-министру Армении по случаю 30-летия установления армяно-французских дипломатических отношений.
В своем поздравительном послании президент Франции подчеркнул, что благодаря многовековой тесной дружбе между французским и армянским народами за последние три десятилетия две страны построили прочное, разноплановое, перспективное партнерство.
«Я рад, что наши политические, культурные и экономические контакты продолжают укрепляться благодаря принятию дорожной карты экономического сотрудничества, предоставлению доз вакцин для помощи Армении в борьбе с эпидемическим кризисом, а также недавнему созданию Французского института в Армении.
Чтобы отпраздновать этот день и реализовать наше общее стремление, я пожелал 9 марта в Париже организовать встречу с участием деятелей франко-армянского сотрудничества. Эта платформа для диалога, которая нацелена на то, чтобы неуклонно смотреть в будущее, соберет высокопоставленных французских и армянских деятелей, представителей местных органов власти, бизнеса, ассоциаций, а также многих людей из самых разных сфер.
Это даст возможность всем тем, кто воплощает в жизнь наши культурные, научные и экономические связи, наметить долгосрочные структурные проекты для содействия устойчивому развитию и процветанию Армении, уделяя особое внимание молодежи вашей страны. Буду рад принять Вас в Париже по этому случаю, чтобы отметить 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами», - говорится в послании.
Президент Франции отметил, что Армения может рассчитывать на решительную мобилизацию Франции как на двусторонней основе, так и в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ для достижения принятия и реализации мер по деэскалации и урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
«Будьте уверены, что Франция будет полностью привержена укреплению нашего партнерства в ближайшие годы для решения многих проблем современного мира. Примите, господин премьер-министр, заверения в моем самом высоком уважении», — подчеркнул Макрон.