Մարտի 1-ի հանցավոր խումբը բանտի փոխարեն նստած է Ազգային ժողովում․ Արամ Մանուկյան (տեսանյութ)
Ակնհայտ է, որ մարտի 1-ի գործը բացահայտված չէ։ Շատերս էինք հույս կապում, որ 2018-ից  հնարավորություն կբացվի բացահայտել այդ չբացահայտելու գործը, որովհետև այնտեղ չկար դժվարություն բացահայտելու։ Անդրադառնալով 14 տարի անց մարտի 1-ի չբացահայտված գործին՝ «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը։
«Ցավոք սրտի, հույսերը չեզոքացան և որևէ մեկը չի պատժվել»,- ասաց Մանուկյանը։
Հարցին՝ ինչու չի բացահայտվում այս գործը ՀԱԿ փոխնախագահն ասաց, որ փաստերը ցույց են տալիս, որ այս իշխանությունները բացարձակ կամք չցուցաբերեցին։
«Փաստեր ասածն այն է, որ ՍԴ-ն որը ձևավորվեց Նիկոլ Փաշինյանի օրոք և համալրվեց իր իսկ թեկնածուներով՝ այդ ՍԴ-ն 8-0 քվերակությամբ որոշում կայացրեց գործը կարճել»,- ասաց Արամ Մանուկյանը՝ նշելով, որ այն հանցավոր խումբը, որ պետք է պատասխան տար և արդեն նստած լիներ ոչ միայն նստած չեն, այլ նստած են այլ տեղ՝ ԱԺ-ում։
Արամ Մանուկյանի խոսքով՝ բազմաթիվ վկաների ու փաստերի հիման վրա 8 հատորանոց այդ գործը ջրվել է։
«Նիկոլ Փաշինյանն իր համար ստեղծեց հարմար ընդդիմություն, որոնք հաղորդակից անոթների նման են աշխատում՝ իրար սնում են ուղղակի։ Եվ դա քաղաքական առումով հարմար էր այս իշխանությանը։ Եթե մենք մտածում ենք ավտորիտար ռեժիմից ազատվել ենք և եկել է ժողովրդավար իշխանություն,  պետք է անեին բացահայտումներ ինչպես և խոստացել էին՝ ամենևին չեն արել»,- ասաց Արամ Մանուկյանը՝ հավելելով՝ «այն բոլոր բիզնեսի գիգանտները, ովքեր Հայաստանը գռփում էին բանակը,  տնտեսությունը և բյուջեն, նույն կերպ շարունակում են իրենց բիզնեսը և նույն պաշտոններին են»։
Նշենք՝ այսօր՝ մարտի 1-ին, լրանում է 2008-ի մարտի 1-ի զոհերի հիշատակի 14-րդ տարելիցը։ Օրվա իշխանությունները խաղաղ ցուցարարների դեմ բռնի ուժ կիրառեցին ինչի հետևանքով 10-ը քաղաքացի սպանվեց։

Преступная группа 1-го Марта вместо того, чтобы сидеть в тюрьме, сидит в Национальном собрании: Арам Манукян (видео)
Поддержи А1+!Очевидно, что дело 1-го Марта не раскрыто. Многие из нас надеялись, что после 2018-го откроется возможность раскрыть это дело, потому что там не было сложности в раскрытии. Коснувшись не раскрытого спустя 14 лет дела 1-го Марта, сказал в беседе с «А1+» вице-председатель АНК Арам Манукян.
«К сожалению, надежды не оправдались, и никто не был наказан», - сказал Манукян.
На вопрос, почему это дело не раскрывается, вице-председатель АНК сказал, что факты показывают, что эти власти абсолютно не продемонстрировали волю.
«Факты - это то, что КС, который был сформировал при Николе Пашиняне и пополнен его же кандидатами, этот КС голосованием 8-0 принял решение прекратить дело», - сказал Арам Манукян, отметив, что преступная группа, которая должна была ответить и уже сидеть, не только не сидят, но и сидят в другом месте – в НС.
«Никол Пашинян создал для себя удобную оппозицию, которые работают подобно сообщающимся сосудам – просто питают друг друга. И это в политическом плане удобно для этих властей. Если мы думаем, что освободились от авторитарного режима и пришла демократическая власть, должны были провести разоблачения, как и обещали – отнюдь не сделали», - сказал Арам Манукян, добавив: «все гиганты бизнеса, которые хапали в Армении армию, экономику и бюджет, таким же образом продолжают свой бизнес и занимают те же должности».
Отметим, что сегодня, 1 марта, исполняется 14 лет памяти жертв 1 Марта 2008 года. Тогдашние власти применили силу против мирных демонстрантов, в результате чего погибли 10 граждан.