ԱՄՆ կոնգրեսականը հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու կոչ է արել
Սումգայիթում և Բաքվում էթնիկ հողի վրա հայերի դեմ իրականացված կոտորածներն Ադրբեջանի իշխանությունների երկարամյա հակահայկական քարոզչության հետևանքն էին, որոնք հետագա տարիներին հայերի դեմ զանգվածային բռնությունների հիմք դարձան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասվում է Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերի տարելիցների առնչությամբ ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆի հայտարարության մեջ:
«Ադրբեջանի իշխանությունները ջանք չգործադրեցին պատժելու պատասխանատուներին, փոխարենը փորձեցին կոծկել կոտորածներն ու հերքել այս հարձակումները հրահրելու գործում կառավարության ունեցած դերակատարումը»,- նշել է Շիֆը:
Նա ցավով է արձանագրել, որ վերոնշյալ դեպքերից շուրջ երեք տասնամյակ անց պատմությունը կրկնվեց, երբ ադրբեջանական ուժերը հերթական անգամ թիրախավորեցին ու կոտորեցին Լեռնային Ղարաբաղի անմեղ հայ բնակչությանը:
«Այսօր շարունակվում  է ադրբեջանական ագրեսիան ընդդեմ Հայաստանի ու Արցախի ժողովրդի: Հայ զինվորները շարունակում են ապօրինաբար ձերբակալված մնալ և խոշտանգվել, միևնույն ժամանակ հազարավոր քաղաքացիական անձինք ապրում են վտանգի տակ: Կրոնական ու մշակութային հայկական կոթողներն անցել են ադրբեջանական վերահսկողության ներքո և մշտական սպառնալիքի տակ են:
Սրանք ագրեսիայի և ատելության անզուսպ աճի հետևանքն են, և սա է պատճառը, որ անկախ նրանից, թե մարդկության դեմ այս հանցագործությունները տեղի են ունեցել մեկ տարի, երեսուն կամ հարյուր տարի առաջ, մենք երբեք չենք կարող թույլ տալ, որ դրանք չճանաչված մնան: Ավելին, սա է պատճառը, թե ինչու Միացյալ Նահանգները պետք է լիարժեքորեն կատարի աշխարհում ժողովրդավարության ու խաղաղության պաշտպանի իր դերը: Մենք չպետք է դադարեցնենք կոչ անել ապահով ու առանց նախապայմանների ազատ արձակել մնացած հայ ռազմագերիներին ու գերեվարված քաղաքացիական անձանց, դադարեցնել ԱՄՆ օգնությունն Ալիևի ռեժիմին և ավելի մեծ ջանքեր գործադրել՝ աջակցելու ժողովրդավարությանը Հայաստանում և ազատ, անկախ Արցախում»,- հայտարարել է Շիֆը:

Конгрессмен США призвал освободить всех армянских военнопленных
Резня армян на национальной почве в Сумгаите и в Баку стала результатом многолетней антиармянской пропаганды азербайджанских властей, которая в последующие годы стала основой для массового насилия над армянами. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении конгрессмена США Адама Шиффа по случаю годовщины сумгаитской и бакинской резни.
«Азербайджанские власти не предприняли никаких усилий для наказания виновных, вместо этого попытались скрыть массовые убийства и отрицать роль правительства в подстрекательстве к этим нападениям», - сказал Адам Шифф.
Он с сожалением отметил, что спустя почти три десятилетия после вышеупомянутых событий история повторилась, когда азербайджанские силы в очередной раз нацелились на ни в чем не повинное армянское население Нагорного Карабаха.
«Азербайджанская агрессия против народа Армении и Арцаха продолжается и сегодня. Армянских солдат продолжают незаконно задерживать и пытать, тысячи мирных жителей находятся в опасности. Армянские духовные и культурные памятники перешли под контроль Азербайджана и находятся под постоянной угрозой.
Таковы последствия безудержного роста агрессии и ненависти, поэтому, независимо от того, были ли совершены эти преступления против человечности год, тридцать или сто лет назад, мы никогда не можем допустить, чтобы они остались непризнанными. Более того, именно поэтому Соединенные Штаты должны в полной мере сыграть свою роль в защите демократии и мира во всем мире. «Мы не должны переставать призывать к безоговорочному освобождению оставшихся армянских военнопленных и захваченных гражданских лиц, прекратить помощь США режиму Алиева и прилагать больше усилий для поддержки демократии в свободном, независимом Арцахе», - сказал Адам Шифф.