Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Եվրոպայում և ԵՄ ում Կանադայի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնին (տեսանյութ)
Փետրվարի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Եվրոպայում և Եվրոպական Միությունում Կանադայի հատուկ բանագնաց Ստեֆան Դիոնին։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել հայ և կանադացի ժողովուրդների միջև ամուր բարեկամության վրա հիմնված հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ՝ պատրաստակամություն հայտնելով գործնական քայլեր ձեռնարկելու՝ երկու երկրների միջև բազմաոլորտ համագործակցությունը որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու ուղղությամբ։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր զրուցակցին ներկայացրել է Կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը՝ ուղղված ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդմանը։
Ստեֆան Դիոնը նշել է, որ Հայաստանը շարժվում է ժողովրդավարական բարեփոխումների կարևոր ուղիով և ընդգծել, որ իր առաքելության հիմնական նպատակը Կանադայի կողմից Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացին աջակցությունն է:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է դատական համակարգի արդիականացման, հանրային ծառայությունների թվայնացման և արդյունավետ կառավարման և մի շարք այլ ոլորտներում կանադական կողմի հետ փորձի փոխանակումը, և համոզմունք հայտնել, որ այս փոխգործակցությունը ճանապարհ կհարթի երկու երկրների միջև համագործակցության ամրապնդման համար։ Քննարկվել է նաև ՀՀ խորհրդարանի կարողությունների զարգացման և քաղաքացիական հասարակությանն աջակցելու հնարավորությունները։
Զրուցակիցները նշել են Կանադայում հայկական համայնքի կարևոր դերը հայ-կանադական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդման գործում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային օրակարգի մի քանի հարցեր: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ստեղծված անվտանգային մարտահրավերները։

Арарат Мирзоян принял специального посланника Канады в Европе и ЕС Стефана Диона (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 25 февраля принял специального посланника Канады в Европе и Европейском Союзе Стефана Диона.
Собеседники выразили удовлетворение высоким уровнем отношений между армянским и канадским народами, основанных на крепкой дружбе. Они выразили готовность предпринять практические шаги по повышению многоотраслевого сотрудничества между двумя странами на качественно новый уровень.
Глава внешнеполитического ведомства Армении представил Стефану Диону повестку осуществляемых правительством реформ, направленных на укрепление демократии, верховенства закона и защиты прав человека.
Стефан Дион отметил, что Армения движется по важному пути демократических реформ и подчеркнул, что основная цель его миссии - содействие демократическому процессу Армении.
Арарат Мирзоян отметил необходимость модернизации судебной системы, оцифровки общественных услуг и эффективного управления и обмена опытом с канадской стороной по ряду других сфер, и выразил уверенность, что это взаимодействие откроет путь для укрепления сотрудничества между двумя странами.
Обсуждались также вопросы развития возможностей Парламента РА и содействия гражданскому обществу. Стороны отметили роль армянской общины Канады в деле последовательного укрепления армяно-канадских отношений.