Եվրոպական խորհրդարանը մարտին 1-ին Ուկրաինայի հարցով հրատապ նիստ է հրավիրելու
Եվրոպական խորհրդարանը և խորհրդարանի խմբակցությունների առաջնորդները Ուկրաինայի վերաբերյալ հայտարարություն են տարածել՝  նշելով որ մարտի 1-ին հրատապ նիստ են հրավիրելու: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով Եվրոպական խորհրդարանի կայքը, ԵԽ-ն  վճռականորեն դատապարտել է Ռուսաստանի գործողությունները:
«Ուկրաինան անկախ եւ ինքնիշխան պետություն է, եւ նրա տարածքային ամբողջականությունը քննարկման ենթակա չէ: Ներխուժումը չարդարացված և անօրինական է: Դա սպառնալիք է եվրոպական և տարածաշրջանային կայունության, ինչպես նաև կանոնների վրա հիմնված համաշխարհային կարգին: Հարձակումը ուղղված է ժողովրդավարական հասարակության մեր մոդելին: Դա չի կարող անպատասխան մնալ»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Եվրոպական խորհրդարանը աջակցում է ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը, որոնք Կրեմլին պատասխանատվության կենթարկեն իրենց գործողությունների համար:
Եվրոպայի խորհրդարանը լիակատար համերաշխություն և զորակցություն է հայտնել Ուկրաինային և նրա ժողովրդին:

Европарламент 1 марта созывает экстренное заседание по Украине
Поддержи А1+!Европарламент и парламентские фракций выступили с заявлением по Украине, в котором говорится, что 1 марта они созовут экстренное заседание. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сайт Европарламента, ЕП строго осудил действия России.
«Украина - независимое и суверенное государство, ее территориальная целостность не подлежит обсуждению. Вторжение является необоснованным и незаконным. Это угроза европейской и региональной стабильности, а также основанному на правилах мировому порядку. Атака направлена на нашу модель демократического общества. Это не может остаться без ответа», - говорится в заявлении.
Отмечается, что Европарламент поддерживает введение санкций против России, которые привлекут Кремль к ответственности за свои действия.