Տղերքը, ում տարել, բրախել են պոստերում, գալու են, խոսե՞ն. Արմեն Աշոտյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«44 օրյա պատերազմի ժամանակ Հայասատանը կորցրել է Արցախի անկախությունը ճանաչելու առնվազն երկու հնարավորություն։ Կարող էր առնվազն դա հանել Մինսկի խմբի քննարկումներից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ խոսելով Ռուսաստանի կողմից Դոնեցկի և Լուգանսկի ինքնահռչակ հանրապետությունները ճանաչելու թեմայից։
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի կամ Արևմուտքի միջև ռազմական լայնածավալ գործողությունների հավանականությանը, ապա Ա․Աշոտյանը դա քիչ հնարավոր է համարում։ Նա գտնում է, որ ՌԴ կողմից ինքնահռչակ այդ հանրապետությունների ճանաչումով ավարտվեց Ուկրաինայի՝ այս փուլի կիսման գործընթացը։ «Մյուս մասի վրա Արևմուտքը կիրառելու է Ուկրաինան իրենով անելու գործընթացը»,- հավելեց նա։
ՀՀԿ փոխնախագահը նաև մտահոգություն է հայտնում, թե եթե Ուկրաինայում «այդ դոմինոն փլվեց, հաջորդ ֆրոնտը Հարավային Կովկասն է»։
Անդրադառնալով Ազգային ժողովում 44 -օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի ստեղծմանն ու դրա քննարկումներին՝ զինվորականների և ընդհանրապես պատերազմական գործողություններին մասնակցած անձանց ներգրավելուն՝ Ա․Աշոտյանը հարցնում է․
«Դուք կարծում եք մարդիկ անկաշկանդ պատմելո՞ւ են, թե ինչ է եղել։ Տղերքը, ում տարել, բրախել են պոստերում, մի ավտոմատ են տվել, առանց քարտեզի, ով բարձրագույն կրթություն է ունեցել, հրամանատար են նշանակել, գալու են և խոսե՞ն։ Լո՞ւրջ»։

Парни, которые отвезли, бросили на постах, придут и будут говорить? Армен Ашотян (видео)
«Во время 44-дневной войны Армения потеряла как минимум две возможности признания независимости Арцаха. Она могла как минимум снять это с обсуждений Минской группы», - сказал в беседе с «А1+» вице-председатель Республиканской партии Армен Ашотян, говоря на тему признания Россией самопровозглашённых Донецкой и Луганской республик.
Касательно вероятности широкомасштабных военных действий между Россией и Украиной или Западом, А. Ашотян считает это маловероятным. Он считает, что признанием Россией этих самопровозглашённых республик завершился этот этап процесса раздела Украины. «На остальной части Запад применит процесс овладения Украиной», - добавил он.
Вице-председатель РПА также выражает озабоченность, что если на Украине «это домино рухнет, следующий фронт – это Южный Кавказ».
Коснувшись создания в Национальном Собрании следственной комиссии, изучающей обстоятельства 44-дневной войны и её обсуждений с привлечением военных и лиц, принявших участие в военных действиях, в целом, А. Ашотян спрашивает:
«Вы думаете, что эти люди свободно будут рассказывать, что произошло? Парни, которых отвезли, бросили на постах, дали автомат, без карты, тех, у кого было высшее образование, назначили командирами, придут и будут говорить? Серьёзно?»