274067747_269248092060797_7756080909157820561_n
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին:
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է իր գործունեության 6 տարիների ընթացքում իրականացրած ծրագրերը, որոնք կապված են եղել երեխաների, կանանց ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների, կարծրատիպերի դեմ պայքարի, փախստականների ու ապաստան հայցողների իրավունքների, խոսքի ազատության ու լրագրողների մասնագիտական աշխատանքի հետ և այլն։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող հարցեր նաև այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ազատությունից զրկման վայրերը (ՔԿՀ-ներ, հոգեբուժարաններ և այլն), դատական համակարգում արձանագրված խնդիրները՝ կապված դատական նիստերի անհիմն ձգձգումների, ողջամիտ ժամկետների խախտումների հետ և այլն:
Արման Թաթոյանը դեսպանին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները, խոսել է անվտանգության գոտու ստեղծման հրատապության մասին։

274067747_269248092060797_7756080909157820561_n
Омбудсмен Армении Арман Татоян принял чрезвычайного и полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерса.
Арман Татоян представил реализованные за 6 лет работы программы, связанные с правами детей, женщин и лиц с ограниченными возможностями, борьбой со стереотипами, правами беженцев и лиц, ищущих убежища, свободой слова и профессиональной работой журналистов и т.д.
В ходе встречи были обсуждены вопросы защиты прав человека и в таких сферах, как места лишения свободы (УИУ, психиатрические учреждения и т.д.), проблемы, зафиксированные в судебной системе, связанные с необоснованными затягиваниями судебных заседаний, нарушениями разумных сроков и т. д.
Арман Татоян представил послу нарушения прав жителей пограничных общин азербайджанскими ВС и необходимость создания зоны безопасности.