Փոխվարչապետը խնդրել է, որպեսզի Ֆրանցիսկոս Պապը շարունակի իր աղոթքներում հիշատակել հայ ռազմագերիների հարցը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՓոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Սուրբ Աթոռի Առաքելական նվիրակ, արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին։
Փոխվարչապետը ողջունել է արքեպիսկոպոսին և վերահաստատել Սուրբ Աթոռի հետ միջպետական հարաբերություններն առավել խորացնելու Հայաստանի շահագրգռվածությունն ու հանձնառությունը:
Արժևորելով 2021 թվականին Երևանում Առաքելական նվիրակություն բացելու Սուրբ Աթոռի որոշումը՝ Համբարձում Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ այն փաստում է Հայաստան-Սուրբ Աթոռ միջպետական կապերին ու մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին տրվող կարևորությունը։
Արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրը շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ և շեշտել, որ 30 տարվա գործակցությունը հիմնված է 2000-ամյա բարեկամական հարաբերությունների վրա։
Զրույցի ընթացքում փոխվարչապետը բարձր է գնահատել Սրբազան քահանայապետի հղած ուղերձները՝ Արցախի դեմ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո, ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման մարդասիրական օգնության մասին կոչերը և խնդրել, որպեսզի Ֆրանցիսկոս Պապը շարունակի իր աղոթքներում ու ուղերձներում հիշատակել հայ ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց շուտափույթ հայրենիք վերադառնալու հարցը։
Հանդիպման ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է կատարվել նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած շրջաններում հայկական հոգևոր ու պատմամշակութային կոթողների պաշտպանության, պահպանման ու վերականգնման աշխատանքներում Սուրբ Աթոռի ներգրավվածության հնարավորությանն ու կարևորությանը։

Вице-премьер попросил, чтобы Папа Франциск продолжил в своих молитвах упоминать вопрос армянских военнопленных
Поддержи А1+!Вице-премьер Амбарцум Матевосян 21 февраля принял нунция Святого Престола в Армении, архиепископа Жозе Авелину Бетанкура. Амбарцум Матевосян приветствовал нунция и подтвердил заинтересованность и приверженность Армении еще большему углублению межгосударственных отношений со Святым Престолом.
Высоко оценив решение Святого Престола в 2021 году открыть в Ереване Апостольскую нунциатуру, вице-премьер подчеркнул, что оно свидетельствует о значении межгосударственных связей Армения-Святой Престол и развитий в нашем регионе.
Архиепископ Жозе Авелину Бетанкур поздравил с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Святым Престолом и подчеркнул, что 30-летнее сотрудничество основано на 2000-летних дружественных отношениях.
Вице-премьер высоко оценил послания понтифика в ходе и после 44-дневной войны против Арцаха, его призывы к немедленному освобождению военнопленных и об оказании гуманитарной помощи, и попросил, чтобы Папа Франциск продолжил в своих молитвах и посланиях упоминать о скорейшем возвращении на родину армянских военнопленных и задерживаемых гражданских лиц.
В ходе встречи, в числе других вопросов, были затронуты возможность и важность участия Святого Престола в работах по защите, сохранению и восстановлению армянских духовных и историко-культурных памятников в районах, перешедших под контроль Азербайджана вследствие 44-дневной войны.