Նախարար Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Բուլղարիայի դեսպան Կալին Վասիլև Անաստասովին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կալին Վասիլև Անաստասովին։
Նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, ողջունելով դեսպանին, բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև պատմական ամուր կապերն ու բարեկամական հարաբերությունները և ընդգծել, որ Բուլղարիայի հետ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցությունը խորացնելու մեծ ներուժ կա՝ հատկապես Տնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության հարցերով հայ–բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպանը ևս անդրադարձել է գործակցության ընդլայնման հնարավորություններին և ընդգծել, որ այն զարգացնելու դեռևս չիրացված հնարավորություններ կան։
Վերջինս նշել է, որ ՏՏ ոլորտում Բուլղարիան ունի բավականին զարգացած էկոհամակարգ, միևնույն ժամանակ բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պահանջարկ կա: Այդ համատեքստում մասնագետների երկկողմ փոխանակումը փոխշահավետ կարող է լինել կողմերի համար: Հանդիպմանը կողմերը համակարծիք են եղել, որ Բուլղարիայի փորձը օգտակար կլինի Հայաստանի համար էլեկտրոնային ծառայությունների բարելավման, փոստային ծառայության շահագործման, տիեզերական գործունեության ոլորտներում, ինչպես նաև ԵՄ ծրագրերի իրականացման գործում:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև 2022 թվականին նախատեսված Հայաստանի և Բուլղարիայի հանրապետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի շրջանակներում Հայաստան-Բուլղարիա համատեղ նամականիշի թողարկումը:
Անդրադարձել են նաև Երևանի ինժեներական քաղաքի և Բուլղարիայի գիտահետազոտական ընկերությունների միջև հնարավոր համագործակցությանը, համատեղ բիզնես և տեխնոլոգիական միջոցառումների իրականացման հնարավորություններին, կրթական-ստեղծագործական կենտրոնների և ինժեներական լաբորատորիաների պատանեկան ծրագրերի հաջողված փորձի փոխանակմանը, թվայնացման, հեռահաղորդակցության ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններին: Հանդիպման ավարտին նախարարը և դեսպանը բարձր են գնահատել Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև առկա բազմակողմ համագործակցությունը և հույս հայտնել դրա կայունության և շարունակականության վերաբերյալ:

Министр Ваагн Хачатурян принял посла Болгарии Калина Васильева Анастасова
Поддержи А1+!Министр высокотехнологичной промышленности Армении Ваагн Хачатурян 17 февраля принял чрезвычайного и полномочного посла Болгарии в Армении Калина Васильева Анастасова.
Ваагн Хачатурян в беседе высоко оценил крепкие исторические связи и дружественные отношения между двумя странами и подчеркнул, что есть большой потенциал для углубления сотрудничества с Болгарией в сфере высоких технологий, особенно в рамках армяно-болгарской межправительственной комиссии по экономическому и научно-техническому сотрудничеству.
Поблагодарив за прием, посол также коснулся возможностей расширения сотрудничества и подчеркнул, что есть нереализованные возможности для его развития. Он отметил, что в сфере ИТ Болгария имеет достаточно развитую экосистему, в то же время есть и спрос на высококвалифицированных специалистов. В этом контексте двусторонний обмен специалистами может быть взаимовыгодным для обеих сторон.
В ходе встречи стороны сошлись во мнении, что опыт Болгарии будет полезен для Армении в сферах улучшения электронных услуг, почтовой службы, космической деятельности, а также реализации программ ЕС.
Собеседники также отметили важность выпуска совместной почтовой марки Армения-Болгария в рамках 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Болгарией, намеченного в 2022 году. Стороны коснулись и возможного сотрудничества между Инженерным городом Еревана и Научно-исследовательскими организациями Болгарии, возможностей реализации совместных бизнес-и технологических мероприятий, обмена успешным опытом молодежных программ учебно-творческих центров и инженерных лабораторий, возможностей сотрудничества в сфере оцифровки и телекоммуникаций.
В конце встречи министр и посол высоко оценили существующее между Арменией и Болгарией многостороннее сотрудничество и выразили надежду на его стабильность и продолжительность.