170222KhorhrdQaghaqacKargavichak
Մարտական գործողություններին մասնակցած քաղաքացիների կարգավիճակը կհստակեցվի․ ԱՀ նախագահը խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 17-ին հրավիրել է աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված 2020թ. Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմում մարտական գործողություններին մասնակցած և թիկունքային տարբեր աշխատանքներում ընդգրկված քաղաքացիների կարգավիճակի հստակեցման հարցերին:
Թեմայի շուրջ զեկուցմամբ հանդես են եկել ոլորտի պատասխանատուները, այնուհետև տեղի է ունեցել շահագրգիռ քննարկում: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ խնդրի համապարփակ լուծման համար անհրաժեշտ են իրավական հստակ կարգավորումներ՝ հիմնվելով կատարված ուսումնասիրությունների և վերլուծությունների արդյունքների վրա: Ա. Հարությունյանը շեշտադրել է, որ յուրաքանչյուր անձի ծառայությունը պետք է հավուր պատշաճի գնահատվի ու արձանագրվի կոնկրետ կարգավիճակով՝ միևնույն ժամանակ բացառելով ցանկացած չարաշահում ու կամայական մոտեցում:

Будет определён статус граждан, принявших участие в боевых действиях: президент Арцаха провёл расширенное совещание
Поддержи А1+!17 февраля президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание, посвященное вопросам определения статуса граждан, принявших участие в боевых действиях и вовлеченных в разные тыловые работы в ходе войны, развязанной против Арцаха в 2020 г.
С докладом по теме выступили компетентные лица соответствующих сфер, после чего состоялось детальное обсуждение. Глава государства отметил, что для комплексного решения проблемы необходимо четкое правовое решение, основанное на результатах исследований и анализа. Араик Арутюнян подчеркнул, что служба каждого гражданина должна получить надлежащую оценку и конкретный статус, и при этом необходимо исключить любые злоупотребления и произвол.
В совещании принял также участие и председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян.