Վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և Իրանի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Սեյյեդ Ալի Խամենեիին ուղղված ուղերձում ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի առթիվ։
Հայաստանի Հանրապետության համար առանձնահատուկ կարևորություն ունի փոխադարձ վստահության և ջերմության մթնոլորտում թրծված հարաբերությունների անխաթար ընթացքը հարևան և բարեկամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։
Ուրախությամբ կարող ենք փաստել, որ այս տարի նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի ընթացքն արձանագրել է զարգացման անշեղ ուղի։
Վստահ եմ, որ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա ամուր հյուսված հայ-իրանական ջերմ և բարիդրացիական հարաբերությունները նոր հորիզոններ կնվաճեն՝ ի նպաստ մեր երկրների զարգացման և ժողովուրդների բարօրության։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն։
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ Վսեմություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Իրանի նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին ուղղված ուղերձում նշված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի ժողովրդին՝ Իսլամական հեղափոխության հաղթանակի 43-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Հայաստանի Հանրապետությունում բարձր ենք գնահատում բազմադարյա պատմություն ունեցող և փոխադարձ հարգանքի վրա խարսխված հայ-իրանական ջերմ ու բարիդրացիական հարաբերությունների բնականոն զարգացումը։
Ուրախությամբ պիտի փաստենք, որ այս տարի նշում ենք մեր երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, որի ընթացքը նշանավորվել է տարբեր ոլորտներում ունեցած ձեռքբերումներով և համագործակցության հեռանկարի ընդլայնմամբ։
Կարևորելով ՀՀ և ԻԻՀ նպատակաուղղվածությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում՝ վերահաստատում եմ Հայաստան այց կատարելու Ձեզ հասցեագրված պաշտոնական հրավերը՝ քննարկելու երկկողմ օրակարգի հարցերը:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հանձնառու կլինենք հայ-իրանական բարձր մակարդակի միջպետական հարաբերությունների խորացմանը, և մեր համագործակցության բազմատարր օրակարգն առավել կընդլայնվի՝ ի բարօրություն մեր ժողովուրդների և երկրների։
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն և քաջառողջություն, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և անխաթար խաղաղություն։

Премьер-министр направил поздравительные послания Высшему руководителю Ирана и президенту Ирана
Премьер-министр Никол Пашинян по случаю 43-й годовщины победы Исламской революции направил Верховному лидеру Исламской Республики Иран аятолле Сейеду Али Хаменеи и президенту Сейеду Ибрагиму Раиси поздравительные послания.
В послании, адресованном Верховному лидеру Исламской революции Сейеду Али Хаменеи, говорится:
Поздравляю вас с 43-й годовщиной победы Исламской революции!
Для Республики Армения развитие доверительных и теплых отношений с соседней и дружественной Исламской Республикой Иран имеет особое значение.
Мы с удовлетворением констатируем, что в этом году отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, в ходе которых был зафиксирован неуклонный путь их развития.
Уверен, что наши теплые добрососедские отношения, прочно сотканные на взаимном уважении и доверии, обретут новые горизонты во имя развития наших стран и благосостояния народов.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам крепкого здоровья, а дружественному народу Ирана прочного мира.
Примите заверения в моем глубочайшем уважении».
В послании президенту Ирана Сейеда Ибрагима Раиси говорится:
Поздравляю Вас и народ Ирана, с 43-й годовщиной победы Исламской революции!
В Республике Армения высоко ценят развитие теплых и добрососедских армяно-иранских отношений, основанных на многовековом взаимном уважении.
Мы с удовлетворением констатируем, что в этом году отмечаем 30-летие установления дипломатических отношений между нашими двумя странами, которые были отмечены достижениями в различных областях и расширением перспектив сотрудничества.
Подтверждая решимость Республики Армения и Республики Иран укреплять мир и стабильность в регионе, подтверждаю свое официальное приглашение посетить Армению для обсуждения вопросов двусторонней повестки дня.
Убежден, что благодаря совместным усилиям, мы будем привержены углублению армяно-иранских межгосударственных отношений на высоком уровне. Многоплановая повестка нашего сотрудничества будет расширяться во благо наших народов и стран.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам процветания и крепкого здоровья, а дружественному народу Ирана - благополучия и нерушимого мира.