ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության հայտարարության վերաբերյալ
44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի կողմից առաջարկված`  Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի փաստահավաք առաքելության իրականացումը համարում ենք առաջնահերթ և հրատապ։ Հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հայաստանը սատարում է այս առաքելության՝ հնարավորինս արագ կյանքի կոչմանը` «Զինված հակամարտության դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիային և դրան կից երկու արձանագրություններին համահունչ։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելության անհապաղ իրականացման անհրաժեշտությունն առաջացել է պատերազմի հետևանքով ադրբեջանական  վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը ոչնչացման վերահաս վտանգից պաշտպանելու համար:
Հայկական հուշարձանների հանդեպ արդեն իսկ արձանագրված վանդալիզմի դեպքերը, ինչպես նաև Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության կողմից օրեր առաջ հայկական պատմամշակութային ժառանգության ինքնությունը խեղաթյուրելուն ուղղված աշխատանքային խմբի ստեղծման ազդարարումը փաստում են, որ նման վտանգն առավել քան իրական է։
Երևան և Բաքու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատվիրակության այցելության առաջարկը դիտարկում ենք բացառապես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր քարտուղարի կողմից առաջարկված վերոնշյալ առաքելության շրջանակում։

МИД РА о заявлении Министерства культуры Азербайджана
Осуществление миссии по сбору фактов, предложенной генеральным секретарем ЮНЕСКО Одри Азуле после завершения 44-дневной войны, считаем первоочередной и актуальной задачей.
Об этом говорится в сообщении, распространенном пресс-секретарем МИД Армении Вааном Унаняном:
«Армения за скорейшее претворение этой миссии в жизнь, согласно Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» и ее двумя протоколами.
Необходимость немедленного осуществления миссии ЮНЕСКО по сбору фактов возникла ради защиты армянского культурного и духовного наследия от надвигающейся опасности уничтожения на территориях, перешедших под контроль Азербайджана в результате войны.
Уже отмеченные случаи вандализма в отношении армянских памятников, а также объявление Министерством культуры Азербайджана о создании рабочей группы, направленной на искажение идентичности армянского историко-культурного наследия, свидетельствуют о том, что подобная опасность более чем реальна.
Предложение о визите делегации ЮНЕСКО в Ереван и в Баку мы рассматриваем исключительно в рамках вышеуказанной миссии, предложенной генеральным секретарем ЮНЕСКО».