Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև նախատեսվում է ստեղծել ընդհանուր ավիացիոն գոտի
Հավանության է արժանացել 2021 թ. նոյեմբերի 15-ին Բրյուսելում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության՝ մի կողմից, և Եվրոպական միության և դրա անդամ պետությունների՝ մյուս կողմից, միջև Ընդհանուր ավիացիոն գոտու մասին» համաձայնագիրը  վավերացնելու մասին» ՀՀ  օրենքի նախագիծը: Համաձայնագրի նպատակն է ստեղծել ընդհանուր ավիացիոն գոտի` ապահովելով կողմերի շուկաների հասանելիությունը՝ հավասար մրցակցային պայմաններով, առանց խտրականության և միասնական կանոններով՝ ներառյալ թռիչքային և ավիացիոն անվտանգության, օդային երևեկության կազմակերպման, մրցակցության, սոցիալական և շրջակա միջավայրի ոլորտներում:
Ընդհանուր ավիացիոն գոտին թույլ է տալիս նաև ընդլայնել օդային հաղորդակցությունը և զարգացնել միջազգային ավիացիոն համակարգը՝ հիմնվելով շուկայում ավիաընկերությունների միջև ոչ խտրական, թափանցիկ և արդար մրցակցության վրա։ Այն կնպաստի ԵՄ ավիացիոն ստանդարտների ընդունմանը, ավիացիոն կանոնների կիրառմանը և կզարգացնի հետագա համագործակցությունը ավիացիոն անվտանգության ոլորտում: Միաժամանակ ակնկալվում է, որ համաձայնագրի վավերացումը խթան կհանդիսանա առևտրի, զբոսաշրջության, ներդրումների և ընդհանուր առմամբ Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար՝ ապահովելով շարժունակության ավելի լայն հնարավորություններ։

Между Арменией и ЕС планируется создать общую авиационную зону
На заседании правительства 10 февраля одобрен проект закона Республики Армения «О ратификации Соглашения о едином авиационном пространстве Республики Армения, с одной стороны и Европейского Союза и его государств-членов, с другой», подписанный в Брюсселе 15 ноября 2021 г.
Целью соглашения является создание единого авиационного пространства, обеспечивающего доступ на рынки Сторон на равных конкурентных условиях, без дискриминации, также и единые правила, в том числе в сферах авиационной безопасности, управления воздушным движением, конкуренции, социальной и экологической. Единое авиационное пространство обеспечит расширение воздушного сообщения, развитие системы международной авиации и недискриминационную, прозрачную и равноправную конкуренцию между авиакомпаниями на рынке. Оно будет способствовать принятию авиационных стандартов ЕС, применению авиационных правил и дальнейшему развитию сотрудничества в области авиационной безопасности. В то же время ожидается, что ратификация Соглашения станет стимулом для развития торговли, туризма, инвестиций, социально-экономического развития Армении в целом, предоставив более широкие возможности мобильности.