Դավիթ Տոնոյանը շարունակում է պահանջել բաց և հրապարակային դատավարություն․ փաստաբանական խումբ
Հայտնում ենք, որ Դավիթ Տոնոյանի և մյուս անձանց վերաբերյալ քննվող քրեական գործով 04.02.2022թ. նշանակված առաջին իսկ դատական նիստը չի կայացել և անորոշ ժամկետով հետաձգվել է ազատության մեջ գտնվող դատավարության մասնակիցների, ինչպես նաև նախագահող դատավորի վատառողջության պատճառով:
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ Դավիթ Տոնոյանը շարունակում է պնդել և պահանջել բաց և հրապարակային դատավարություն, որը դռնփակ ռեժիմով է անցկացվում դատավոր Մանվել Շահվերդյանի անհիմն որոշմամբ՝ մասնագիտական առումով պետական և ռազմական գաղտնիք հասկացություններին առհասարակ չտիրապետելու պատճառով: Հաստատապես շարունակում ենք պնդել, որ քրեական գործի նյութերում չկան պետական և ռազմական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ, որոնք կրում են «հույժ գաղտնի» դրոշմը, իսկ հետազոտվելիք նյութերը առավելապես ծառայողական գաղտնիք պարունակող նյութեր են: Դատավորն իր որոշումը կայացնելուց առաջ որևէ միջոց անգամ չի գործադրել համապատասխան գերատեսչությունից պարզելու՝ քրեական գործում առկա է արդյո՞ք օրենքով պահպանվող գաղտնիք, թե ոչ, իսկ այդ նյութերի մեծ մասը որպես ծառայողական գաղտնիք դասելու նախաձեռնող-հեղինակը եղել է հենց Դավիթ Տոնոյանը:
Հայտնում ենք նաև, որ մինչ օրս վերաքննիչ քրեական դատարանում մեր կողմից Դավիթ Տոնոյանին շարունակական կալանքի տակ պահելու մասին որոշման դեմ ներկայացված բողոքը որևէ դատավորի չի մակագրվել, բողոքի քննության օր նշանակված չէ, որը հայտնի լինելուն պես լրացուցիչ կտեղեկացնենք:

Давид Тоноян продолжает требовать открытого и публичного судебного процесса: адвокатская группа
Поддержи А1+!Адвокатская группа бывшего министра обороны РА Давида Тонояна выступила с заявлением. В заявлении, в частности, отмечается, что Давид Тоноян продолжает настаивать на открытом и публичном судебном процессе.
«Сообщаем, что по уголовному делу, расследуемому в отношении Давида Тонояна и других лиц, первое судебное заседание, назначенное на 04.02.2022г., не состоялось, оно было отложено на неопределенный срок в связи с плохим состоянием здоровья участников процесса, а также председательствующего судьи.
В то же время сообщаем, что Давид Тоноян продолжает настаивать на открытом и публичном судебном процессе. По необоснованному решению судьи Манвела Шахвердяна он проводится за закрытыми дверями, так как у судьи нет профессиональных знаний и понятий о государственной и военной тайне. Продолжаем утверждать, что материалы уголовного дела не содержат сведений, составляющих государственную военную тайну и имеющих гриф «совершенно секретно». Материалы, подлежащие рассмотрению, в основном, содержат служебную тайну. Перед вынесением решения судья даже не выяснял в соответствующем ведомстве, имеется ли в уголовном деле охраняемая законом тайна, а инициатором и автором большей части этих материалов является сам Давид Тоноян.
Сообщаем также, что по сей день, в Апелляционном уголовном суде поданный нами иск на решение о содержании Давида Тонояна под постоянным арестом, не был передан ни одному судье, дата рассмотрения иска не назначена. Как это станет известно, мы сообщим дополнительно», - говорится в заявлении адвокатской группы.