Հայաստանը և Կանադան տոնում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 31-ին Հայաստանը և Կանադան տոնում են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Այս երեք տասնամյակները նշանավորվել են երկու պետությունների միջև ամուր քաղաքական երկխոսության ձևավորմամբ, փոխշահավետ և արդյունավետ համագործակցության և ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունների հաստատմամբ։ Փոխգործակցության ամրապնդման գործում զգալի է հայ համայնքի դերը, որը երկու երկրներն ու ժողովուրդները կամրջող յուրօրինակ օղակ է։
Չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը՝ Հայաստանին և Կանադային միավորում են ամուր կապերն ու ընդհանուր մոտեցումները` հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և օրենքի գերակայության համընդհանուր արժեքների վրա։ 2004 թվականին Կանադայի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը այդ սկզբունքների առաջնայնության և արդարության վերականգնման ցայտուն դրսևորումն էր։
Նշանակալի էր 2018 թվականին Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի պաշտոնական այցը Հայաստան, որը նոր լիցք հաղորդեց հայ-կանադական երկկողմ համագործակցությանը։ Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով Կանադայի կառավարության կողմից ձևավորված հատուկ առաքելությունը հանդիսանում է հայ-կանադական փոխգործակցության կարևոր գործիք։
Միջխորհրդարանական երկխոսությունը և խորհրդարանական դիվանագիտությունը զգալի տեղ են զբաղեցնում երկկողմ հարաբերություններում։ Գնահատում ենք Կանադայի աջակցությունը Հայաստանի խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը։
Հայաստանը պատրաստակամ է առավել ամրապնդելու հայ-կանադական երկկողմ հարաբերությունները՝ բարձրացնելով դրանք որակապես նոր մակարդակի։

Армения и Канада отмечают 30-летие установления дипломатических отношений
Поддержи А1+!31 января Армения и Канада отмечают 30-летие установления дипломатических отношений. В этой связи МИД Армении выступило с заявлением, в котором говорится:
«Эти три десятилетия ознаменовались формированием прочного политического диалога между двумя странами, налаживанием взаимовыгодного, эффективного сотрудничества, теплых и дружеских отношений. В укреплении сотрудничества значительна роль армянской общины, которая является уникальным связующим звеном между двумя странами и народами.
Несмотря на географическое расстояние, Армению и Канаду объединяют прочные связи и общие подходы, основанные на общих ценностях демократии, защиты прав человека и верховенства закона. Официальное признание Канадой Геноцида армян в 2004 году явилось яркой демонстрацией приоритетности этих принципов и восстановления справедливости.
Значимым был официальный визит премьер-министра Канады Джастина Трюдо в Армению в 2018 году, придавший новый импульс двустороннему армяно-канадскому сотрудничеству. Созданная правительством Канады специальная миссия по поддержке демократических реформ в Армении является важным инструментом армяно-канадского сотрудничества.
Межпарламентский диалог и парламентская дипломатия занимают важное место в двусторонних отношениях. Мы ценим поддержку Канады в развитии потенциала армянского парламента.
Армения готова и дальше укреплять армяно-канадские двусторонние отношения, поднимая их на качественно новый уровень».