ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը Լյուքսեմբուրքի վարչապետ Քսավիե Բետելի հետ (տեսանյութ)
Հունվարի 26-ին Լյուքսեմբուրգ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավիե Բետելի հետ:
Արձանագրելով, որ 2022 թվականին լրանում է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը՝ կողմերը գոհունակություն են հայտնել անցած երեք տասնամյակի ընթացքում երկու երկրների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունների և փոխշահավետ համագործակցության կապակցությամբ։
Արարատ Միրզոյանը և Քսավիե Բետելն անդրադարձել են փոխադարձ վստահության, հարգանքի և ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով համատեղ ջանքերի միջոցով խորացնելու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսությունը, բազմակողմ հարթակներում փոխգործակցությունը, տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտակրթական ոլորտներում համագործակցությունը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Քսավիե Բետելին է փոխանցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստան այցելելու հրավերը:
Հանդիպումից հետո ՀՀ ԱԳ նախարարը և Լյուքսեմբուրգի վարչապետը շրջայց են կատարել մայրաքաղաքում, որտեղ Պատգամավորների պալատի, Կառավարության և ԱԳՆ շենքերի առջև` ի պատիվ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնական այցի, բարձրացված էր Հայաստանի պետական դրոշը։ Շրջայցի ընթացքում Արարատ Միրզոյանն ու Քսավիե Բետելը շարունակել են երկկողմ օրակարգի կարևոր հարցերի վերաբերյալ մտքերի փոխանակությունը։

Встреча главы МИД РА Арарата Мирзояна с премьер-министром Люксембурга Ксавье Бетелем (видео)
Находящийся с официальным визитом в Великом Герцогстве Люксембург министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 26 января встретился с премьер-министром Люксембурга Ксавье Бетелем.
Отметив, что в 2022 году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между двумя странами, стороны выразили удовлетворение дружественными отношениями и взаимовыгодным сотрудничеством между двумя странами за последние три десятилетия.
Арарат Мирзоян и Ксавье Бетель коснулись перспектив развития основанных на взаимном доверии, уважении и общих ценностях армяно-люксембургских отношений, выразив готовность сторон совместными усилиями углублять политический диалог между двумя странами, взаимодействие на многосторонних площадках, сотрудничество в сферах экономики, информационных технологий и в научно-образовательной отрасли.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян передал премьер-министру Люксембурга Ксавье Бетелю приглашение премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна посетить Армению.
После встречи министр иностранных дел Армении и премьер-министр Люксембурга прошлись по столице, где в честь официального визита министра иностранных дел Армении перед зданиями Палаты депутатов, МИД и правительства был поднят государственный флаг Армении. В ходе прогулки Арарат Мирзоян и Ксавье Бетель продолжили обмен мнениями по важным вопросам двусторонней повестки дня.