Սպասվող գործընթացներում նրա հրաժարականն էր պետք՝ ՌԴ-ն փորձում է նոր իրավիճակ սարքել․ Շ․Հարությունյան (տեսանյութ)
«Մոսկվայից ասել են հրաժարական տուր, հրաժարական է տվել։ Սպասվող գործընթացներում այդպես է պետք՝ ռուսները փորձում են նոր իրավիճակ սարքել, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները տապալեն, իսկ, եթե պետք լինի, այլ ուժերի բերեն, կամ ստորագրել կտան»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Ցեղակրոն» կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով նախագահի պաշտոնից Արմեն Սարգսյանի հրաժարականին։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական բանակցություններին ու դրա վրա Ռուսաստանի ազդեցությանը՝ Շ․Հարությունյանն ասում է․
«ՌԴ-ն նորից հայկական շահը կզոհի, որ վերահաստատի Լենին- Քեմալ պայմանագիրը»։
Վերջինս նաև չի հավատում, որ ՀՀ իշխանությունները Թուրքիայի հետ բանակցությունների են գնացել առանց նախապայմանների․
«Սուտ են ասում, բանակցությունների ելակետը վերցրել են Ղարսի ապօրինի պայմանագիրը։ Եթե առանց նախապայմանների է, ուրեմն պետք է ասեին՝ մենք հայտարարում ենք, որ Հայաստանի ու Թուրքաիայի միջև առ այսօր կնքված պայմանագրերը համարում ենք առոչինչ։ Եվ բանակցությունների ենք գնում մինչև 1920թ․ սեպտեմբերի 22-ը եղած իրավիճակով»։

В ожидаемых процессах была нужна его отставка: РФ пытается создать новую ситуацию: Ш. Арутюнян (видео)
«Из Москвы сказали: подавай в отставку, он подал в отставку. В ожидаемых процессах нужно так: русские пытаются создать новую ситуацию, чтобы провалить армяно-турецкие отношения, а если понадобится, привести другие силы или заставят подписать», - сказал в беседе с «А1+» лидер партии «Цехакрон» Шант Арутюнян, коснувшись отставки Армена Саркисян с поста президента.
Коснувшись армяно-турецких переговоров и влияния на них России, Ш. Арутюнян говорит:
«РФ снова пожертвует интересами Армении ради подтверждения соглашения Ленина-Кемаля».
Последний также не верит, что власти РА пошли на переговоры с Турцией без предварительных условий:
«Лгут, в качестве исходной точки переговоров взяли незаконный Карский договор. Если без предусловий, значит должны были сказать: заявляем, что считаем подписанные до сегодняшнего дня договоры между Арменией и Турцией недействительными. И идём на переговоры по состоянию на 22-е сентября 1920г.».