ՀՀ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել Հունաստանի նախագահին
Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Կատերինա Սակելարոպուլուին այսօր՝ ս.թ. հունվարի 19-ին, հանձնել է իր հավատարմագրերը:
Պաշտոնական արարողությանը հաջորդած հանդիպման ընթացքում Հունաստանի նախագահը շնորհավորել և հաջողություն է մաղթել ՀՀ դեսպանին՝ վստահություն հայտնելով, որ իր ջանքերը կներդնի երկկողմ հարաբերությունների առավել զարգացման գործում:
Ընդգծելով Հայաստանի ու Հունաստանի ավանդական բարեկամական հարաբերություններն ու պատմականորեն ձևավորված սերտ կապերը՝ դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը նշել է, որ երկու երկրները համագործակցությունն առավել խորացնելու մեծ ներուժ ունեն և հույս հայտնել, որ իր գործունեության արդյունքում հայ-հունական համագործակցության օրակարգն ավելի կընդլայնվի` նպաստելով երկու եղբայրական ժողովուրդների և երկրների հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ հայ-հունական հարաբերությունները հիմնվում են ընդհանուր արժեքների, սկզբունքների և եղբայրական կապերի վրա, որոնք վեր են բոլոր տեսակի այլ շփումներից։ Միաժամանակ դեսպանը նշել է, որ իր գործունեության առանցքում լինելու են ոչ միայն քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների խորացումը, այլ նաև մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում առկա մեծ ներուժի կիրառումը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում համագործակցության շուրջ:
Նախագահ Կատերինա Սակելարոպուլուն հաջողություններ է մաղթել դեսպան Մկրտչյանին Հունաստանում դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում և արտահայտել իր աջակցությունն այդ առաքելությանը:
Հունաստանի նախագահը նաև շնորհավորել է հունվարի 20-ին լրացող Հայաստանի և Հունաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ։

Посол РА вручил верительные грамоты президенту Греции
Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Греческой Республике Тигран Мкртчян 19 января вручил верительные грамоты президенту Греции Катерине Сакелларопулу.
В ходе встречи после официальной церемонии президент Греции поздравила посла Армении и пожелала ему успехов, выразив уверенность, что он приложит максимальные усилия для дальнейшего развития двусторонних отношений.
Подчеркнув традиционные дружеские отношения между Арменией и Грецией и исторически тесные связи, посол Мкртчян отметил, что две страны имеют большой потенциал для углубления сотрудничества. Он заверил, что в результате его деятельности повестка дня армяно-греческого сотрудничества будет еще больше расширена, что будет способствовать дальнейшему укреплению отношений между двумя братскими народами и странами.
Посол подчеркнул, что армяно-греческие отношения основаны на общих ценностях, принципах и кровных узах, которые превыше всех других видов контактов. При этом посол отметил, что в центре его деятельности будет не только углубление политических и экономических отношений, но и использование большого потенциала, существующего в культурной, научной и образовательной сферах.
Президент Катерина Сакелларопулу подтвердила готовность правительства Греции предоставить вакцину Армении.
Собеседники также обменялись мнениями о сотрудничестве в рамках международных организаций.
Президент Катерина Сакелларопулу пожелала успехов послу Мкртчяну в осуществлении его дипломатической миссии в Греции и выразила поддержку этой миссии.