Ադրբեջանից արցախցուն ուղարկվել է մերկ նկարներ, ապա սպառնալիքի տակ պահանջել տրամադրել տեղեկություններ. Արցախի ԱԱԾ
Վերջին օրերին Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները սոցիալական ցանցերում ակտիվացրել են Արցախում բնակվող անձանց հետ կապ հաստատելու փորձերը՝ նրանց շրջանում խուճապ տարածելու և կամ վերջիններից տեղեկություններ հավաքագրելու նպատակով:Հայտնում է Արցախի ԱԱԾ-ն։
Հերթական դեպքում կեղծանվան
տակ գրանցված թելեգրամյան օգտատերը, ներկայանալով որպես հայուհի, Արցախում բնակվող անձի հետ սկզբում վարել է մտերմություն ձևավորելու նպատակ հետապնդող խոսակցություն, նրան ուղարկել իր մերկ վիճակում նկարները, պահանջել նույնպիսի նկարներ, որից հետո իրենց մեջ վարված հաղորդակցության բովանդակությունը հրապարակելու
սպառնալիքի տակ պահանջել տրամադրել տեղեկություններ, տարբեր տեղանքների լուսանկարներ, խոստանալով նաև վճարել մատուցած ծառայությունների դիմաց՝ նախապես ուղարկված բանկային հաշվին գումար փոխանցելու եղանակով:
ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ստուգում է վերը նկարագրված դեպքի հանգամանքները, Ադրբեջանի հատուկ ծառայություններին տրամադրված տեղեկությունների
բովանդակությունը, ծավալը, ինչպես նաև արարքի կատարման շարժառիթներն ու նպատակները:
Միաժամանակ կրկին անգամ հորդորում ենք սոցիալական ցանցերում զերծ մնալ անծանոթ օգտատերերի հետ շփումներից ու կասկածելի առաջարկներ ընդունելուց, Արցախի Հանրապետության անվտանգությանը սպառնացող տեղեկություններ տրամադրելուց, իսկ նման պահանջներ կամ առաջարկներ ներկայացվելու դեպքերի մասին անհապաղ հաղորդել ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայությանը:

Из Азербайджана арцахцу отправил фотографии в обнажённом виде, а затем под угрозой потребовал предоставить сведения: СНБ Арцаха
В последние дни азербайджанские спецслужбы активизировали попытки связываться в социальных сетях с людьми, проживающими в Арцахе, сеять среди них панику или получать от них информацию. Сообщение об этом распространила Служба национальной безопасности Республики Арцах.
«В очередном случае пользователь Telegram, зарегистрированный под псевдонимом, выдавая себя за армянку, сначала вступил в беседу с человеком, проживающим в Арцахе, стремясь установить близость, отправил ему свои фотографии в обнаженном виде, потребовал такие же. После этого под угрозой опубликования содержимого их общения потребовал предоставления информации, фотографий различных местностей, также обещая оплатить предоставленные услуги путем перевода денег на заранее отправленный банковский счет», - говорится в сообщении СНБ Арцаха.
Служба национальной безопасности Арцаха проверяет обстоятельства вышеописанного случая, содержание, объем информации, предоставленной спецслужбам Азербайджана, а также мотивы и цели совершения деяния.
«Мы вновь призываем воздерживаться в социальных сетях от общения с незнакомыми пользователями и принятия сомнительных предложений, от предоставления информации, угрожающей безопасности Республики Арцах, о случаях предъявления подобных требований или предложений незамедлительно сообщать Службе национальной безопасности Республики Арцах», - говорится в сообщении СНБ Республики Арцах.