Մեկնարկեցին շախմատի Հայաստանի առաջնությունները (տեսանյութ)
Տղամարդկանց թվով 82-րդ առաջնությանը մասնակցում են 12 շախմատիստ, այդ թվում 10 գրոսմայստեր։ Հործող չեմպիոն Հովհաննես Գաբուզյանն առաջին տուրում սևերով հանդիպում է միջազգային վարպետ Մամիկոն Ղարիբյանի հետ։ Այս տուրում սկզբունքային նշանակություն ունեն Հայկ Մարտիրոսյան-Տիգրան Լ․ Պետրոսյան և Զավեն Անդրիասյան-Արման Փաշիկյան պարտիաները։
Կանանց 77-րդ առաջնությանը մասնակցում են 10 շախմատիստուհի, որոնցից միայն Մարիա Գևորգյանն է միջազգային գրոսմայստեր։ Առաջին տուրում նա հանդիպում է առաջին կարգային Ասյա Եդիգարյանի հետ։

Стартовали чемпионаты Армении по шахматам (видео)
Поддержи А1+!Главный судья чемпионата Армении по шахматам среди мужчин Ашот Вардапетян возлагает большие надежды на стартующий турнир.
В этом году участие в 82-м чемпионате среди мужчин примут Самвел Тер-Саакян, Шант Саркисян, Айк Мартиросян, Мануэл Петросян, Арман Пашикян, Ованнес Габузян, Завен Андриасян, Тигран Петросян, Тигран Арутюнян, Арман Микаелян, Давид Шагинян и Мамикон Гарибян.
На 77-м чемпионате мира среди женщин за первенство будут бороться Мариам Мкртчян, Сусанна Габоян, Мария Геворгян, Анна Хачатрян, Астхик Акопян, Ася Эдигарян, Мариам Аветисян, Вероника Хачатрян, Нарине Гаспарян и Наре Аракелян.