Koronavirus-Erevan-6-e1584336351174
Հայաստանում կորոնավիրուսիային իրավիճակը համեմատաբար հանդարտվել է: Վարակի վերարտադրողական ցուցանիշը 1-ից ցածր է ու կազմում է 0.9: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ վարակի վերարտադրողական վերջին 14 օրվա ցուցանիշը, դրան նախորդած 14 օրվա հետ համեմատ, 54 տոկոսով նվազել է:
«Դրական թեստերի մասնաբաժինը 1.3 տոկոս է: Հիվանդանոցային ծանրաբեռնվածությունը հիմա համեմատաբար թեթև է: Լավ լուրն այն է, որ Հայաստանն այս պահին, ըստ ԵՄ չափանիշների, կանաչ գոտում է»,-ասաց Ռոմելլա Աբովյանը:
Չնայած դրական ցուցանիշին, Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ արդեն կորոնավիրուսի տարածման տեմպի ակտիվացման միտում է նկատվում: Հաստատված դեպքերի թվի ավելացում է կանխատեսվում, քանի որ համատարած հակահամաճարակային կանոնները չեն պահվում, իսկ տոնական օրերին ակտիվ շփումներ են եղել: Ռոմելլա Աբովյանը նշեց, որ պատվաստումների ընթացքը բավական ակտիվ է: Նա նկատեց, որ այն երկրներում, որտեղ պատրաստվածության բարձր մակարդակ կա, կորոնավիրուսի օմիկրոնի շտամի դեպքում բավական թեթև ընթացք է լինում:

Koronavirus-Erevan-6-e1584336351174
Ситуация с COVID-19 в Армении на данный момент относительно спокойна. Репродуктивный коэффициент инфекции меньше 1 и составляет 0,9. На пресс-конференции в «Арменпресс» начальник отдела эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения РА Ромелла Абовян отметила, что репродуктивный индекс за последние 14 дней по сравнению с предыдущими днями снизился на 54%.
«Доля положительных тестов составляет 1,3%. В настоящее время загруженность больниц относительно невелика. Хорошая новость заключается в том, что на данный момент, по стандартам ЕС, Армения находится в зеленой зоне», - сказала Ромелла Абовян.
Однако Ромелла Абовян отметила, что, несмотря на положительные показатели, уже есть тенденция роста распространения коронавируса. Ожидается, что количество подтвержденных случаев увеличится, поскольку не соблюдаются общепринятые противоэпидемические правила, а во время праздников были активные контакты.
Ромелла Абовян отметила, что процесс вакцинации в Армении идет достаточно активно. Она добавила, что в странах с высоким уровнем готовности заболеваемость штаммом омикрон протекает довольно легко.