Արցախի նախագահն ընդունել է Հադրութի և Շուշիի դպրոցների աշխատանքային կոլեկտիվներին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 29-ին ընդունել է Հադրութի Մ. Մանվելյանի անվան միջնակարգ դպրոցի, Շուշիի Դ. Ղազարյանի անվան միջնակարգ երաժշտական մասնագիտացված և Խ. Աբովյանի անվան դպրոցների աշխատանքային կոլեկտիվներին։
Երկրի ղեկավարն ի դեմս ներկաների շնորհակալություն է հայտնել Արցախի բռնազավթված տարածքների համայնքների դպրոցների բոլոր ուսուցիչներին և ստեղծագործական հաստատությունների աշխատակիցներին, որոնք այս դժվար ժամանակաշրջանում և ստեղծված բարդ սոցիալ-կենցաղային պայմաններով հանդերձ բարեխղճորեն կատարել և կատարում են իրենց աշխատանքը՝ տեղահանված աշակերտների համար ապահովելով անխափան կրթական պրոցեսը։
Արայիկ Հարությունյանը նշել է նաև, որ արդեն 2022 թվականի սեպտեմբերի 1-ից Հադրութի և Շուշիի դպրոցներն ու մանկապարտեզները ունենալու են նոր առանձին մասնաշենքեր մայրաքաղաք Ստեփանակերտում։ Պատասխանելով ուսուցիչների՝ ապագայի և անվտանգության վերաբերյալ մտահոգություններին և հուզող հարցերին՝ նախագահը շեշտել է, որ Արցախի ժողովուրդն ու իշխանությունները երբևէ չեն ընդունելու Ադրբեջանի կազմում որևէ կարգավիճակ, իսկ երկրի անվտանգ կենսագործունեությունն ապահովում և ապահովելու են Պաշտպանության բանակն ու ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը։
Անդրադառնալով տեղահանված քաղաքացիների սոցիալական խնդիրներին՝ Ա. Հարությունյանը նշել է, որ պետությունն այսօր առավելագույնն է անում բնակարանային ապահովության հարցը ամբողջությամբ լուծելու, ինչպես նաև աշխատանքով և այլ սոցիալական երաշխիքներով ապահովելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում երկրի ղեկավարն ընգծել է, որ, իր հանձնարարականի համաձայն, Արցախի Հանրապետության բոլոր կառույցներում կադրային քաղաքականության կարևորագույն սկզբունքներից մեկն է լինելու աշխատանքի ընդունելիս տեղահանված քաղաքացիներին առաջնահերթություն տալը։

Президент Арцаха принял рабочие коллективы школ Гадрута и Шуши (видео)
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 29 декабря принял рабочие коллективы гадрутской средней школы им.М.Манвеляна, средней музыкальной школы им. Д. Газаряна и школы им. Х. Абовяна г.Шуши.
Глава государства поблагодарил всех учителей школ и сотрудников творческих учреждений общин оккупированных территорий Арцаха, которые в этот сложный период и в создавшихся тяжелых социально-бытовых условиях добросовествно выполняли и выполняют свою работу, обеспечивая бесперебойный учебный процесс для детей из семей вынужденных переселенцев. Араик Арутюнян отметил также, что с 1 сентября 2022 года школы и детские сады Гадрута и Шуши будут иметь свои новые отдельные здания в Степанакерте.
Отвечая на волнующие вопросы учителей относительно будущего и проблем безопасности, президент подчеркнул, что народ и власти Арцаха никогда не примут никакого статуса в составе Азербайджана, а безопасность страны обеспечивается и будет обеспечиваться Армией обороны и российским миротворческим контингентом.
Касаясь социальных проблем вынужденных переселенцев, А. Арутюнян отметил, что сегодня государство делает все возможное, чтобы полностью решить жилищные проблемы, обеспечить их работой и другими социальными гарантиями. В этом контексте глава государства подчеркнул, что, согласно его поручению, одним из важнейших принципов кадровой политики во всех структурах Республики Арцах будет приоритет приема на работу вынужденно перемещенных граждан.