Այն, ինչ Սերժ Սարգսյանը ծրարով էր անում, Նիկոլ Փաշինյանը հարկատուի հաշվին գաղտնի է անում․ Ասատրյան (տեսանյութ)
«Մենք շատ ծանր իրավիճակի առաջ ենք կանգնած, պարտքի բեռը տնտեսության զարգացումից ավելի է աճում, գնաճը մեծ է»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց 1994-1998թթ․ ՀՀ ԿԲ նախագահ, տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսության զարգացումներին։
Տնտեսագետը նաև ահազանգում է, որ մեր երկիրը կանգնած է դեպոպուլյացիայի վտանգի առաջ, և այդտեղ կորոնավիրուսի համաճարակը մեծ ազդեցություն ունի։
«Դա Հայաստանի համար սարսափելի բան է, երբ մենք նորից արտագաղթի խնդրին ենք բախվել։ Կարծում եմ, որ այդտեղ էլ մենք այս տարի բացասական ցուցանիշ ունենք։ Բավականին մեծ է մեկնածների ու ժամանածների տարբերությունը՝ 9 ամիսների կտրվածքով 100 հազար հոգուց ավելի է։ Եվ տարին փակելու ենք, կարծում եմ, Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք եղած թվերով՝ 40-50 հազարի չափ»,- ասում է նա։
Բ․Ասատրյանը նաև գտնում է, որ հիմա Հայաստանում թեև համակարգված կոռուպցիա չկա, բայց կոռուպցիոն ռիսկերը չեն կրճատվել․ «Մեկ-մեկ նայում ես իշխանություններին, այնպիսի անձինք կան, որոնց անունները դասագրքերում պետք է գրել կոռուպցիոն տաղանդների շարքում, բայց այսօր նրանք պաշտոնավարում են»։
Տնտեսագետը ճիշտ է համարում, որ պաշտոնյաները բարձր վարձատրվեն, բայց նա ճիշտ չի համարում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գաղտնի որոշումը, որով բարձրացվել են նախարարների աշխատավարձերը։
«Այն, ինչ Սերժ Սարգսյանը ծրարով էր անում, Նիկոլ Փաշինյանը հարկատուի հաշվին գաղտնի է անում։ Պաշտոնյան պետք է բարձր վարձատրվի, բայց պետք է այնպես վարձատրվի, որ հաշվետու լինի հարկատուի, և ոչ թե այն անձի առջև, ով երաշխավորում է այդ վճարումը»,- հավելում է նա։
Անդրադառնալով տարածաշրջանի ապաշրջափակմանը վերաբերող զարգացումներին՝ Բագրատ Ասատրյանն գտնում է, որ իշխանությունները մեկ տարի առաջ պետք է Հայաստանը հայտարարեին բաց երկիր և բացեին ճանապարհները բոլոր տիպի տրանսպորտային միջոցների համար։
Նրա կարծիքով՝ Հայաստանն այդպիսով կխուսափեր Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից առաջ քաշվող «Զանգեզուրի միջանցքի» վտանգից։

То, что Серж Саркисян делал при помощи конверта, Никол Пашинян делает тайно за счёт налогоплательщика: Асатрян (видео)
Поддержи А1+!«Мы стоим перед очень тяжёлой ситуацией, груз долга растёт быстрее развития экономики, высок рост цен», - сказал в беседе с «А1+» председатель ЦБ РА 1994-1998гг., экономист Баграт Асатрян, коснувшись экономических событий в Армении.
Экономист также бьёт тревогу, что наша страна стоит перед угрозой депопуляции, и здесь большое влияние оказывает пандемия коронавируса.
«Это ужасная вещь для Армении, когда мы вновь столкнулись с проблемой эмиграции. Думаю, что уже в этом году у нас отрицательный показатель. Разница между уехавшими и прибывшими довольно большая, более 100 тысяч человек за 9 месяцев», - говорит он.
Б. Асатрян также считает, что сейчас в Армении хоть и нет систематизированной коррупции, но коррупционные риски не сократились: «Иногда смотришь на власти, есть такие лица, имена которых нужно вписать в учебники в качестве коррупционных талантов, но сегодня они занимают должности».
Экономист считает правильным, чтобы чиновники получали высокое вознаграждение, но он считает неправильным тайное решение Никола Пашиняна, по которому были повышены зарплаты министров.
«То, что Серж Саркисян делал при помощи конверта, Никол Пашинян делает тайно за счёт налогоплательщика. Чиновник должен получать высокую зарплату, но он должен вознаграждаться таким образом, чтобы быть подотчётным перед налогоплательщиком, а не перед лицом, гарантирующим эту выплату», - добавляет он.
Коснувшись событий, касающихся разблокирования региона, Баграт Асатрян считает, что власти год назад должны были объявить Армению открытой страной и открыть дороги для всех видов транспортных средств.
По его мнению, таким образом Армения избежала бы угрозы выдвигаемого Азербайджаном и Турцией «Зангезурского коридора».