ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդունել է Ֆրանսիայի Իլ-դը-Ֆրանս շրջանային խորհրդի նախագահին (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Իլ-դը-Ֆրանս շրջանային խորհրդի նախագահ Վալերի Պեկրեսի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ֆրանսիայի Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ Բրունո Ռըտայոն:
Կողմերը գոհունակությամբ ընդգծել են հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ հիմնված երկու երկրների և ժողովուրդների միջև փոխվստահության, հարգանքի և փոխըմբռնման վրա։ Կարևորվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև փոխշփումների շարունակական ակտիվացումը, կրթության ու գիտության, մշակույթի և մի շարք այլ որոլտներում համագործակցության առավել զարգացումը։ Զրուցակիցներն ընդգծել են ապակենտրոնացված համագործակցության դերը, այդ թվում՝ Երևանի ու Իլ-դը-Ֆրանս շրջանի միջև՝ որպես հայ-ֆրանսիական բարեկամական կապերի ամրապնդման կարևոր բաղադրիչ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև նշել է, որ հարաբերությունների զարգացման առաջնահերթություններից է առևտրատնտեսական ոլորտում փոխգործակցության առավել ընդլայնումը, որի ուղղությամբ կարևոր քայլ էր վերջերս Ֆրանսիա այցի ընթացքում ստորագրված հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ճանապարհային քարտեզը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի։
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման վերաբերյալ Վալերի Պեկրեսի գլխավորությամբ Իլ-դը-Ֆրանս շրջանային խորհրդի՝ 2020թ. նոյեմբերին ընդունած բանաձևի, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով տեղահանված բնակչության կարիքների համար ֆինանսական օգնություն հատկացնելու համար։
Քննարկվել են նաև հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների ու այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության հարցերը:

Глава МИД РА принял председателя совета региона Иль-де-Франс (видео)
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял делегацию во главе с председателем совета региона Иль-де-Франс Валери Пекресс. На встрече также присутствовал председатель «Республиканской» фракции Сената Франции Брюно Ретайо.
Стороны с удовлетворением отметили высокий уровень привилегированных армяно-французских отношений, основанных на взаимном доверии, уважении и взаимопонимании между двумя народами и странами.
Подчеркнута важность постоянной интенсификации взаимодействия между Арменией и Францией, дальнейшего развития сотрудничества в сфере образования и науки, культуры и в ряде других отраслей. Собеседники подчеркнули роль децентрализованного сотрудничества, в том числе между Ереваном и регионом Иль-де-Франс, как важной составляющей укрепления армяно-французских дружественных связей.
Глава МИД Армении также отметил, что одним из приоритетов развития отношений является дальнейшее расширение сотрудничества в торгово-экономической сфере, и важном шагом в этом направлении стала подписанная недавно во время его визита в Армению дорожная карта армяно-французского экономического сотрудничества. В ходе встречи были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности.
Арарат Мирзоян поблагодарил Валери Пекресс за принятую советом региона Иль-де-Франс резолюцию о признании Нагорного Карабаха, а также финансовую помощь для нужд перемещенного в результате войны населения.
Были обсуждены также гуманитарные вопросы, требующие безотлагательного решения, в частности, вопросы немедленной репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц, защиты культурного и религиозного наследия Арцаха на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана.