Փոխվարչապետ Հ․Մաթևոսյանի ելույթը Վրաստանում
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բարեկամ Վրաստանի վարչապետ, Նորին Գերազանցություն Ղարիբաշվիլիին և Վրաստանի կառավարությանը` ջերմ ընդունելության համար:
Հայաստանի և Վրաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական՝ 11-րդ նիստի անցկացումը ամենաբարձր մակարդակով խոսում է երկու երկրների առանձնահատուկ բարեկամական հարաբերություններն ամրապնդելու և զարգացնելու փոխադարձ պատրաստակամության մասին:
2020թ. կորոնավիրուսի համավարակը բացասական ազդեցություն ունեցավ համաշխարհային տնտեսության վրա՝ չշրջանցելով նաև Հայաստան-Վրաստան առևտրատնտեսական հարաբերությունները: Սակայն, մեր երկրների հակահամավարակային ռազմավարության ու իրականացված միջոցառումների շնորհիվ 2021թ. ընթացքում՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, մենք արձանագրել ենք երկկողմ առևտրաշրջանառության ավելի քան 40% աճ: Այս դինամիկան, անշուշտ, լավատեսություն է ներշնչում՝ փաստելով, որ որդեգրված ուղենիշերն արդարացված են և համահունչ ծառացած մարտահրավերներին:
Հայաստան-Վրաստան տնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման և խորացման հարցում կա փոխադարձ ըմբռնում՝ բացահայտել դեռևս չիրացված ներուժը և առավել արդյունավետորեն օգտագործել դրանից բխող հնարավորությունները: Հետևապես, միջկառավարական հանձնաժողովի այսօրվա նիստի օրակարգում զգալի տեղ է վերապահված փոխադարձ ներդրումների խթանմանը, գործարար կապերի ամրապնդմանը, բիզնեսի համար առավել նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը, միջգերատեսչական փոխգործակցությանը և տնտեսական համատեղ ծրագրերի մշակմանն ուղղված հարցերին:
Մենք մեծապես կարևորում ենք երկու երկրների տրանսպորտային կապերի և հաղորդակցության ուղիների զարգացումը, որտեղ հաջող արդյունքներ ունենք՝ նկատի ունենալով 2021թ. մարտ ամսից Հայաստանի և Վրաստանի միջև կանոնավոր չվերթների վերականգնումը, հունիս ամսից ուղևորատար երկաթուղու վերագործարկումը, 2020թ. համեմատությամբ 2021թ. նույն ժամանակահատվածում ցամաքային ճանապարհով բեռնափոխադրումների իրականացման ծավալների ավելացումը:
Կարևորում ենք նաև տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդումն ու զարգացումը: Այս հարցում կա երկուստեք շահագրգռվածություն՝ ապահովելու տրանսպորտային և հաղորդակցության միջազգային ծրագրերում անհրաժեշտ ներգրավվածություն, ինչպիսի օրինակ է Հայաստանի և Վրաստանի մասնակցությունը Հյուսիս-հարավ, Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային միջանցքների ծրագրերում:
Այսօրվա նիստի օրակարգային հարցերից է համագործակցությունը էներգետիկ բնագավառում՝ հաշվի առնելով վերջինիս տնտեսական և անվտանգային բաղադրիչները: Հրամայական է դառնում նաև Հայաստանի և Վրաստանի գործակցության զարգացումը թվայնացման, հեռահաղորդակցության, բարձր տեխնոլոգիաների և կիբեր անվտանգության ոլորտներում: Երկկողմ միջգերատեսչական համագործակցությունը և այսօրվա նիստի շրջանակներում անցկացվող քննարկումները, վստահ եմ, կհանգեցնեն երկուստեք ցանկալի արդյունքների:
Կորոնավիրուսի համավարակը կրկին փաստեց, որ այն հաղթահարելի է միայն փոխադարձ աջակցության ու ջանքերի մեկտեղման միջոցով: Մենք առաջնորդվել ենք այդ գիտակցությամբ՝ համագործակցելով միջազգային բոլոր գործընկերների, այդ թվում՝ Վրաստանի հետ: Աշխատանքները սերտորեն շարունակելու մեր պատրաստակամության համատեքստում՝ այսօրվա նիստի օրակարգում է առողջապահության ոլորտում երկկողմ համագործակցության առավել խորացումը, այդ թվում՝ համավարակի հաղթահարմանն ուղղված համատեղ մեխանիզմների ու գործիքակազմերի մշակումն ու արդիականացումը:
Մեր երկրների տնտեսությունների հեռանկարային ուղղություններից են զբոսաշրջությունն ու գյուղատնտեսությունը: Այդ ասպարեզներում փոխգործակցությանը նոր զարկ տալու մղումով էլ մեր վրացի գործընկերների հետ քննարկվում են առկա ծրագրերի ընթացքն ու ապագային միտված նախաձեռնությունները: Միջկառավարական հանձնաժողովի օրակարգում ոչ պակաս կարևորություն են ներկայացնում նաև շրջակա միջավայրի պահպանության, աշխատանքի և սոցիալական, սպորտի և երիտասարդության հարցերը:
Ներկայումս մրցունակ, զարգացող շուկայական տնտեսությունը պետք է հիմնված լինի գիտակրթական և մշակութային ներուժի վրա: Այս տեսանկյունից անհրաժեշտ եմ համարում նշյալ ոլորտներում լավագույն փորձի փոխանակումը, ինստիտուցիոնալ փոխգործակցության խթանումը և մասնագիտական կանոնավոր շփումների շարունակականությունը:
Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև գործում են փոխհարաբերությունների գրեթե բոլոր բնագավառներն ընդգրկող մի քանի տասնյակ միջազգային պայմանագրեր, համաձայնագրեր, հուշագրեր և արձանագրություններ, որոնք երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը զուգահեռ պարբերաբար ընդլայնվում և նորացվում են:
Հավատացած եմ, որ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում ձեռք բերվող պայմանավորվածությունները կհարստացնեն հայ-վրացական բազմոլորտ գործակցության օրակարգը նոր բովանդակությամբ և տեսլականով: Մաղթում եմ հաջողություն և արդյունավետ աշխատանք հանձնաժողովի բոլոր մասնակիցներին:

Выступление вице-премьера А. Матевосяна в Грузии
Вице-премьер Армении Амбарцум Матевосян в Тбилиси принял участие в 11-м заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Республикой Армения и Грузией. В ходе заседания Амбарцум Матевосян выступил с речью, в которой отметил:
«Уважаемый господин премьер-министр Пашинян,
Уважаемый господин премьер-министр Гарибашвили,
Прежде всего хочу поблагодарить премьер-министра Грузии, Его Превосходительство Гарибашвили и правительство Грузии за теплый прием.
Проведение очередного, 11-го заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией на высшем уровне говорит о взаимной готовности укреплять и развивать особые дружественные отношения между двумя странами.
Пандемия коронавируса негативно отразилась на мировой экономике, не обойдя стороной также торгово-экономические отношения между Арменией и Грузией. Однако благодаря противоэпидемической стратегии наших стран и реализованным мерам в 2021 году по сравнению с аналогичным периодом прошлого года мы зафиксировали рост объемов двустороннего торгового оборота более чем на 40%. Такая динамика, конечно, вселяет оптимизм, подтверждая, что принятые ориентиры оправданы и соответствуют поставленным перед ними задачам.
Существует взаимопонимание по вопросу расширения и углубления экономических отношений между Арменией и Грузией, а также по выявлению нереализованного потенциала и более эффективному использованию возможностей. Поэтому в повестке дня сегодняшнего заседания межправительственной комиссии важное место отводится стимуляции взаимных инвестиций, укреплению деловых связей, созданию более благоприятных условий для бизнеса, межведомственному сотрудничеству и разработке совместных экономических программ.
Мы придаем большое значение развитию транспортных и коммуникационных связей между двумя странами, и здесь мы достигли хороших результатов, учитывая возобновление регулярных рейсов между Арменией и Грузией с марта 2021 года, открытие пассажирской железной дороги с июня 2020 года, а также увеличение объемов наземных грузоперевозок в 2021 году по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Мы также придаем важность укреплению и развитию регионального сотрудничества. В этом вопросе существует обоюдный интерес для обеспечения необходимого участия в международных транспортных и коммуникационных проектах, таких как участие Армении и Грузии в международных проектах транспортных коридоров Север-Юг и Персидский залив - Черное море.
Один из вопросов повестки дня сегодняшнего заседания - сотрудничество в энергетической сфере с учетом ее экономической составляющей и компонентом безопасности. Развитие сотрудничества между Арменией и Грузией в сферах цифровизации, телекоммуникаций, высоких технологий и кибербезопасности становится императивом. Двустороннее межведомственное сотрудничество и проходящие в рамках сегодняшнего заседания обсуждения, уверен, приведут к обоюдно желаемым результатам.
Пандемия коронавируса еще раз доказала, что победить ее можно только путем взаимной поддержки и объединения усилий. Мы руководствовались именно таким осознанием, работая со всеми международными партнерами, в том числе и Грузией. В контексте нашей готовности к продолжению тесной работы в повестку дня сегодняшнего заседания включено углубление двустороннего сотрудничества в сфере здравоохранения, в том числе по разработке и модернизации совместных механизмов и инструментов, направленных на преодоление эпидемии.
Перспективными направлениями экономик наших стран являются туризм и сельское хозяйство. Для того чтобы придать новый импульс сотрудничеству в этих сферах, с нашими грузинскими партнерами обсуждаются текущие программы и перспективные инициативы. Не менее важными в повестке дня межправкомиссии являются вопросы охраны окружающей среды, труда и социальных вопросов, спорта и молодежи.
В настоящее время конкурентоспособная, развивающаяся рыночная экономика должна зиждиться на научно-образовательный и культурный потенциал. С этой точки зрения считаю необходимым обмен передовым опытом в указанных сферах, стимуляцию институционального сотрудничества и продолжение регулярных профессиональных контактов.
Существует несколько десятков международных договоров, соглашений, меморандумов и протоколов, охватывающих практически все сферы отношений между Республикой Армения и Грузией, которые регулярно расширяются и обновляются параллельно с развитием двусторонних отношений.
Уверен, что достигнутые в рамках межправительственной комиссии договоренности обогатят повестку армяно-грузинского многопрофильного сотрудничества новым содержанием и видением. Желаю успехов и плодотворной работы всем участникам заседания».