Թուրքական նախապայմաններ ոչ միայն կան, այլև ավելացել են՝ այդ թվում Զանգեզուրի միջանցքի հարցը․ թուրքագետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանը և Թուրքիան գնում են բանակցությունների։ Սա արդեն իրողություն է։ Երկու կողմերը նշանակել են բանագնացներ, որոնց միջոցով պետք է վերականգնվի դեռ 2009-ին Ցյուրիխում ստորագրված, բայց չվավերացված արձանագրություններից հետո երկու պետությունների միջև ընդհատված երկխոսությունը։ Երկխոսությունն այդ, սակայն, շարունակվելու է այլ հանգամանքներում, երբ Արցախի զգալի մասը բռնազավթված է, իսկ Ադրբեջանի հետ սահմանային լարվածությունները ժամանակ առ ժամանակ գլուխ են բարձրացնում։ Այս ամենին զուգահեռ դեռ շարունակվում են խոսակցությունները Հայաստանի նկատմամբ թուրքական հայտնի նախապայմանների մասին։
Ի՞նչ կարող ենք անել այսպիսի խաղաքարտերով և որո՞նք են մեր անելիքները։ «Ա1+»-ի հարցերին է պատասխանել ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով՝ ամենամեծ խնդիրը, որ հիմա մենք ունենք, դա թուրքական նախապայմաններին համաձայնություն չտալն է․ «Կասկածում եմ, որ այս իշխանությունը, այս բանակցողները և այս ստարտային հնարավորությունները թույլ են տալու, որպեսզի Հայաստանը կարողանա մերժել այդ նախապայմանները»։
Հավաստիացումները, որ թուրքական նախապայմաններ չկան, լուրջ չեն՝ ընդգծում է թուրքագետը։
Նրա համոզմամբ, թե՛ թուրքական պաշտոնական հայտարարությունները և թե՛ իրենց քաղաքականության տրամաբանությունը խոսում են նրա մասին, որ նախապայմաններ, այնուամենայնիվ, գոյություն ունեն։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի հետ ցամաքային սահմանի վերաբացմանը և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը խոչընդոտում են Թուրքիայի կողմից առաջ քաշված մի շարք նախապայմաններ` մասնավորապես ԼՂ-ի վերահսկողության տակ գտնվող շրջանների վերադարձը Ադրբեջանին և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարումը: Ըստ շատ փորձագետների՝ կա նաև 3-րդ նախապայման՝ Կարսի պայմանագրի ճանաչումը։
Ռուբեն Մելքոնյանի կարծիքով՝ Թուրքիայի հայտնի 3 նախապայմաններին ավելացել են ևս մի քանիսը՝ Ցեղասպանության հարց, Արցախի հարց, հիմա էլ Զանգեզուրի միջանցք և այլն։
Բանախոսը դա համարում է ամենաառաջնային խնդիրը, նշելով որ Հայաստանը, այնուամենայնիվ, պետք է ձգտի Թուրքիայի հետ արժանապատիվ հարաբերություններ հաստատել։ Նրա համոզմամբ, սակայն, գործող իշխանությունների պարագայում դա անհնար է։
Ռուբեն Մելքոնյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում առանձնացրեց 3 կարևորագույն կետ, որոնք հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ճանապարհին, բանակցությունների ժամանակ մեզ համար պետք է լինեն առաջնային։
1․ Հայաստանի և Արցախի՝ հատկապես Արցախի ինքնորոշված ժողովրդի շահերի պաշտպանություն և այդ հարցում որևէ հետընթացի բացառում։
2․ Հայոց Ցեղասպանության հարցը դարձնել ոչ թե միջպետական հարաբերությունների, այլ՝ պատմական ճշմարտության, համամարդկային չարիքի դեմ պայքարի հարց և որևէ դեպքում այդ հարցում չգնալ զիջումների։
3․ Ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնք կբացառեն թուրքական փափուկ ուժի, տնտեսական ուժի և այլնի միջոցով Հայաստանի դեմ տարատեսակ քայլերը։
Թուրքագետի խոսքով՝ Հայաստանում օրենսդրությունը պետք է բարեփոխվի, որպեսզի գյուղատնտեսության մեջ, գործարար ասպարեզում և այլ ոլորտներում Հայաստանի քաղաքացիները չհայտնվեն ոչ շահեկան վիճակում։

Турецкие предусловия не только есть, но и увеличились, в том числе вопрос Зангезурского коридора: тюрколог
Поддержи А1+!Армения и Турция идут на переговоры. Это уже реальность. Обе стороны назначили посланники, посредством которых должен быть восстановлен диалог между двумя государствами, после подписанных ещё в 2009 году в Цюрихе, но не ратифицированных протоколов. Этот диалог, однако, продолжится при иных обстоятельствах, когда значительная часть Арцаха оккупирована, а пограничная напряжённость с Азербайджаном периодически поднимает голову. Наряду со всем этим ещё продолжаются разговоры об известных предусловиях Турции по отношении к Армении.
Что мы можем сделать с такими картами и что нам предстоит сделать?
На вопросы «А1+» ответил декан факультета востоковедения ЕГУ, тюрколог Рубен Мелконян.
По его словам, самая большая проблема, которая есть у нас сейчас, это не соглашаться на турецкие предусловия. «Сомневаюсь, что эта власть, эти переговорщики и эти стартовые условия позволят, чтобы Армения смогла отклонить эти предусловия», - отмечает Мелконян.
Заверения, что турецких предусловий нет, несерьёзные, подчёркивает тюрколог.
По его убеждению, и официальные турецкие заявления, и логика их политики говорят о том, что предусловия, тем не менее, существуют.
Напомним, что открытию наземной границы с Турцией и установлению дипломатических отношений препятствуют ряд выдвинутых Турцией предусловий, в частности, возврат Азербайджану районов, находящихся под контролем НК, и отказ от международного признания Геноцида армян. По мнению многих экспертов, есть и 3-е предусловие: признание Карского договора.
По мнению Рубена Мелконяна, к известным 3 предусловиям Турции присоединились ещё несколько: вопрос Геноцида, Арцахский вопрос, а теперь ещё – Зангезурский коридор и др.С
Наш собеседник считает это первоочередной задачей, отметив, что Армения, тем не менее, должна стремиться установить достойные отношения с Турцией. По его убеждению, однако, в случае действующих властей это невозможно.
Рубен Мелконян в беседе с «А1+» выделил 3 важнейших пункта, которые на пути установления армяно-турецких отношений, во время переговоров, должны быть для нас первоочередными.
1․ Защита интересов Армении и Арцаха, в особенности самоопределившегося народа Арцаха, и исключение какого-либо регресса в этом вопросе.
2․ Сделать вопрос Геноцида армян – вопросом не международных отношений, а исторической правды, борьбы с общечеловеческим злом, и ни в коем случае не идти на уступки в этом вопросе.
3․ Создать такие условия, которые исключат различные шаги против Армении посредством турецкой мягкой силы, экономической силы и др.
По словам тюрколога, законодательство в Армении должно быть реформировано, чтобы в сельском хозяйстве, деловой среде и прочих отраслях граждане Армении не оказались в невыгодном положении.