Բաքվի վերջին հայտարարությունը մեզ համար անսպասելի էր․ Մհեր Գրիգորյան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունը «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ անակնկալ է եղել Հայաստանի իշխանությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ հույս հայտնելով, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակման հարցերով Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետերի աշխատանքը կշարունակվի այն հիմնական սկզբունքների շուրջ, որոնք արդեն իսկ համաձայնեցված են:
«Բաքվի վերջին հայտարարությունը մեզ համար անսպասելի էր: Ենթադրվում էր, որ մոտ օրերը մենք կշարունակենք աշխատանքային խմբի աշխատանքը: Հուսով եմ, որ իրադրությունը կվերադառնա կառուցողական հուն, և մենք կշարունակենք աշխատանքն այն հիմնարար սկզբունքների շրջանակում, որոնք արդեն իսկ համաձայնեցված են»,- ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով՝ «աշխատանքային խմբի բոլոր նիստերը մինչև հիմա անցել են կառուցողական երկխոսության ձևաչափով»: Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է, որ աշխատանքային խմբի շրջանակում կողմերը «փոխըմբռնում են ունեցել երկաթգծային ենթակառուցվածքի վերականգնման ու ապաշրջափակման հարցերով»: «Նաև կար ընկալում, որ ճանապարհների ինքնիշխանությունը պատկանելու է այն երկրներին, որոնց տարածքով դրանք անցնելու են, և այդ ճանապարհները, իրենց հերթին, լինելու են այն երկրի իրավասության ներքո, որտեղով դրանք անցնելու են: Այլ հարցերով դեռևս մնում են նրբերանգներ»,- ընդգծել է ՀՀ փոխվարչապետը:
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի աշխատանքային խմբի վերջին նիստը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 1-ին Մոսկվայում:

Последнее заявление Баку стало для нас неожиданностью: Мгер Григорян
Заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о «зангезурском коридоре» стало неожиданностью для властей Армении. Как передает «Арменпресс», об этом в интервью, данном ТАСС, заявил вице-премьер Армении Мгер Григорян, выразив надежду, что работа вице-премьеров Армении, Азербайджана и России по вопросу разблокировки региональных коммуникаций будет продолжена по уже согласованным принципам.
«Последнее заявление Баку стало для нас неожиданностью. Предполагалось, что в ближайшие дни мы продолжим работу рабочей группы. Надеюсь, что ситуация вернется на конструктивный уровень. Мы продолжим работать в рамках уже согласованных основных принципов», - сказал Мгер Григорян.
По его словам, «все заседания рабочей группы пока проходили в масштабе конструктивного диалога». Мгер Григорян подчеркнул, что в рамках рабочей группы стороны «достигли взаимопонимания по вопросам восстановления и разблокировки железнодорожной инфраструктуры». «Было также понимание того, что суверенитет дорог будет принадлежать тем странам, через которые они будут проходить, эти дороги будут находиться под юрисдикцией той страны, по которой они будут проходить. Есть еще нюансы и по другим вопросам», - подчеркнул вице-премьер РА.
Последнее заседание рабочей группы вице-премьеров Армении, России и Азербайджана состоялось 1 декабря в Москве.