Նիկոլ Փաշինյան քվեարկեց (1)
Մենք բարձր ենք գնահատում հայ ժողովրդի մասնակցությունը հոկտեմբերի 17-ին, նոյեմբերի 14-ին և դեկտեմբերի 5-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, գնահատանքի է արժանի նաև Հայաստանի` ժողովրդավարական ուղուն հետևելու հայ ժողովրդի ցուցաբերած շարունակական նվիրվածությունը։ Այս մասին գրառում է կատարվել ՀՀ-ոևմ ԱՄՆ դեսպանատան ֆեյսբուքյան էջում։
Դեսպանատան ոչ մեծ թվով աշխատակիցներ դիտարկել են ընտրությունները՝ որպես այցելուներ։ Ուրախ ենք արձանագրելու, որ ընտրությունները ընդհանուր առմամբ անցել են հանգիստ, խաղաղ մթնոլորտում և եղել են լավ կազմակերպված: Արդյունքների բազմազանությունն ընդգծեց ընտրությունների մրցակցային բնույթը, Հայաստանի ժողովրդավարության տոկունությունը և տարիների ընթացքում Հայաստանի գրանցած զգալի առաջընթացը։
Մեզ նաև հասել են ընդդիմադիր թեկնածուների նկատմամբ ճնշումների մասին հաղորդումներ։ Խրախուսում ենք իշխանություններին հետաքննել չարաշահումների վերաբերյալ մեղադրանքները։ Մինչ մենք աշխատում ենք կատարելագործելու մեր իսկ ժողովրդավարությունը, մենք ողջունում ենք Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների իր օրակարգին և ակնկալում ենք ամրապնդել մեր երկկողմ կապերը՝ հիմնված ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների վրա։

Заявление посольства США о выборах в ОМС 2021г.
Посольство США в Армении выступило с заявлением по поводу выборов в органы местного самоуправления Армении. Посольство высоко оценило участие армянского народа в выборах, прошедших 17 октября, 14 ноября и 5 декабря. В заявлении высокая оценка дана и приверженности армянского народа демократическому пути.
«Небольшое количество сотрудников посольства присутствовало на выборах в качестве посетителей. Приятно отметить, что выборы в целом прошли спокойно и были хорошо организованы. Разнообразие результатов подчеркнуло конкурентный характер выборов, устойчивость армянской демократии и значительный прогресс, достигнутый Арменией за эти годы. Мы получили сообщения о давлении на кандидатов от оппозиции. Мы призываем власти расследовать заявления о злоупотреблениях. Работая над улучшением нашей собственной демократии, мы приветствуем приверженность Республики Армения ее программе демократических реформ. Мы надеемся на укрепление наших двусторонних связей, основанных на общих демократических ценностях», - говорится в заявлении посольства.