Պարոն Խուրշուդյանին կխնդրեմ ոչ թե սպառնալ, այլ հրապարակել ստվերում աշխատող տնտեսվարողների ցանկը․ Բ․Թունյան (տեսանյութ)
«Հանքարդյունաբերության դեպքում որոշակի հարցեր են առաջանում, որովհետև մենք ունենք պղնձի գների բավականին բարձր աճ, և ունենք օգոստոս-սեպտեմբերին պղնձի խտանյութի արտահանման ու արդյունահանման նվազում։ Եթե դա չլիներ, մեր մոտ տնտեսական աճը 1-1,5 տոկոս բարձր կլիներ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը՝ անդրադառնալով տնտեսական աճի ցածր մակարդակին։
Պատգամավորը նաև հավելեց, որ պատրաստվում են հանդիպել հանքարդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչների հետ ու քննարկել նրանց խնդիրները, ինչպես նաև հարկման համակարգի փոփոխության հարցը։
Բ․Թունյանն անդրադարձավ նաև «Ազատ քաղաքացի» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Հովսեփ Խուրշուդյանի այն հրապարակմանը, թե որոշ տնտեսվարող սուբյեկտներ շարունակում են ստվերում գործել տասնյակ միլիոնավոր դոլարների վնաս պատճառելով պետությանը։ Նրա կարծիքով, եթե պատկան կառույցները ցանկանան, այդ տնտեսվարողների ստվերային շրջանառությունը հարկման դաշտ կբերեն։
Հ․Խուրշուդյանը նաև հայտարարել էր, որ ունի ստվերում գործող ընկերությունների ցանկը և առաջիկայում կհրապարակի այն, եթե հարկային մարմիններն իրենք չփորձեն շտկել այդ խախտումները։
«Պարոն Խուրշուդյանին կխնդրեմ՝ ոչ թե սպառնալ, այլ հրապարակել ստվերում աշխատող տնտեսվարողների ցանկը»,- հավելեց ԲԹունյանը։

Господина Хуршудяна попрошу не угрожать, а опубликовать список хозяйствующих субъектов, работающих в теневой экономике: Б. Тунян (видео)
«В случае горнодобывающей промышленности возникают вопросы, так как у нас есть довольно высокий рост цен на медь, и есть снижение экспорта и добычи медного концентрата в августе-сентябре. Если б этого не было, у нас экономический рост был бы на 1-1,5 выше»,  - сказал в беседе с «А1+» депутат от фракции «Гражданский договор» Бабкен Тунян, коснувшись низкого уровня экономического роста.
Депутат также добавил, что они собираются встретиться с представителями горнодобывающей промышленности и обсудить их проблемы, а также вопрос изменения системы налогообложения.
Б. Тунян также обратился к публикации руководителя общественной организации «Свободный гражданин» Овсепа Хуршудяна о том, что некоторые хозяйствующие субъекты продолжают работать в тени, нанося государству ущерб на десятки миллионов долларов. По его мнению, если надлежащие структуры захотят, выведут теневой оборот этих хозяйствующих субъектов в налоговое поле.
О. Хуршудян также заявил, что у него есть список компаний, действующих в тени, и в ближайшее время он его опубликует, если налоговые органы сами не попытаются исправить эти нарушения.
«Господина Хуршудяна попрошу не угрожать, а опубликовать список хозяйствующих субъектов, работающих в теневой экономике», - добавил Б. Тунян.