Արարատ Միրզոյանը Ղրղզստանի գործընկերոջ հետ համագործակցության ծրագիր է ստորագրել (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարական համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ղրղզստանի ԱԳ նախարար Ռուսլան Կազակբաևի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն։
Հայաստանի և Ղրղզստանի ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ինտեգրացիոն միավորումների և միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության առավել խորացմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել։
Մտքեր են փոխանակվել երկու պետությունների միջև առևտրատնտեսական ոլորտում առկա ներուժը լիարժեք օգտագործելու, ինչպես նաև Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև առկա իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման շուրջ։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի։
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների ԱԳ նախարարները ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Ղրղզական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության միջև 2022-2024թթ. համար համագործակցության ծրագիրը։

Арарат Мирзоян подписал программу сотрудничества с кыргызским коллегой (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся в Стокгольме для участия в конференции министров иностранных дел ОБСЕ, 2 декабря встретился с министром иностранных дел Кыргызстана Русланом Казакбаевым.
Министры иностранных дел Армении и Кыргызстана выразили готовность предпринять шаги по дальнейшему углублению сотрудничества как в двустороннем формате, так и в рамках интеграционных объединений и международных организаций.
Состоялся обмен мнениями о полном использовании имеющегося потенциала в торгово-экономической сфере, а также о расширении существующего нормативно-правового поля между Арменией и Кыргызстаном.
Стороны также затронули вопросы международной и региональной безопасности.
В ходе встречи министры иностранных дел двух стран подписали программу сотрудничества между Министерствами иностранных дел Армении и Кыргызстана на 2022-2024 гг.