Միրզոյանը Նիդերլանդների գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի ներխուժմամբ ստեղծված իրավիճակը (տեսանյութ)
Դեկտեմբերի 2-ին ԵԱՀԿ նախարարական 28-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով Ստոկհոլմում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Բեն Կնապենի հետ։
ԱԳՆ-ի տեղեկացմամբ՝ Արարատ Միրզոյանը և Բեն Կնապենը գոհունակություն են հայտնել հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման դրական դինամիկայի կապակցությամբ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից մայիսի 12-ից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք ներթափանցման և վերջերս իրականացրած ագրեսիայի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման համատեքստում ընդգծվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց անվերապահ հայրենադարձման կարևորությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման խնդրին։ Նախարար Միրզոյանը երախտագիտություն է հայտնել նիդերլանդական կողմին՝ Արցախի դեմ սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում և հաջորդած շրջանում Նիդերլանդների խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշման և սատարման, ինչպես նաև երկկողմ ու բազմակողմ հարթակներում կառավարության կողմից հարցի բարձրացման համար։
Կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորումը։

Мирзоян представил нидерландскому коллеге ситуацию, сложившуюся в результате вторжения Азербайджана (видео)
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в Стокгольме встретился с министром иностранных дел Нидерландов Беном Кнапеном. Об этом сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА.
Арарат Мирзоян и Бен Кнапен выразили удовлетворение позитивной динамикой развития армяно-голландских дружественных отношений.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге ситуацию, сложившуюся в результате недавней агрессии Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения 12 мая.
В контексте решения гуманитарных вопросов, вызванных агрессией, развязанной Азербайджаном против Арцаха, была подчеркнута необходимость безоговорочного возвращения армянских военнопленных, заложников и других задерживаемых в Азербайджане лиц. Также был затронут вопрос сохранения армянского историко-культурного наследия на территориях Арцаха, перешедших под контроль Азербайджана.
Министр Мирзоян поблагодарил за поддержку и за принципиальную позицию голландского Парламента во время агрессии Азербайджана против Арцаха, а также за вынесение этого вопроса  на двусторонние и многосторонние площадки.
Была отмечена важность всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта посредством мирных переговоров под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ.